sekretariat_g5@vp.pl

 

REKRUTACJA do Gim5
Szkoła
// Strona główna
// Lokalizacja
// Samorząd
// Kadra
// Pedagog i Psycholog
// Egzamin gimnazjalny
// Osiągnięcia
// Publikacje
// Galeria
Historia
// Kalendarium
// Patron
// Sztandar
Działalność
// Zajęcia pozalekcyjne
// Biblioteka
// Czytelnia
// Zespół muzyczny
// Koło turystyczne
//
Klub Europejski
// Klub Sympatyków
   Wisły Płock

// Gazetka szkolna
// Konkursy
// Harmonogram imprez
Informacje
// REKRUTACJA
// Rodzice
// Absolwenci
// Dokumenty regulujące
   pracę szkoły

// Podręczniki
// Stypendia
// Innowacje Pedagogiczne
Po szkole
 // Sprawdź wiedzę
// Zagrajmy o sukces
 // Humor
// Netykieta (Kodeks Internauty)
  Pobierz
// Pliki do pobrania

AKTUALNOŚCI ROK SZKOLNY 2011/2012

  Wiadomości G5TV                           Plan lekcji


 Wakacje.
"Tak niedawno żeśmy się spotkali, a już pożegnania nadszedł czas". Słowa te kieruję do absolwentów Gimnazjum nr 5, dla których uroczyste zakończenie nauki nastąpiło 29 czerwca 2012 o godzinie  900 w sali widowiskowej. Po przekazaniu sztandaru szkoły, wręczone zostały nagrody za wyniki w nauce, osiągnięcia sportowe i pracę na rzecz szkoły, a także listy pochwalne i gratulacyjne.

Nie mówimy Wam drodzy absolwenci Żegnaj lecz Do Zobaczenia.
 Projekty edukacyjne.
24 czerwca 2012 w Gimnazjum nr 5 w Płocku uczniowie klas drugich i trzecich przedstawiali rezultaty swojej pracy podczas realizacji projektu edukacyjnego. Zorganizowano dwie wystawy, obejrzano przygotowane prezentacje multimedialne. Prezenacja "Badminton" połączona była z pokazem gry i filmem.
 Przedstawienie "Wodnica".
W dniu 22 czerwca 2012 r. klasy 1a, 1c i 2b pod opieką p. Beaty Augustowskiej, p. Iwony Kołodziejskiej, p. Joanny Okraszewskiej i p. Agnieszki Kalwasińskiej obejrzały przedstawienie „Wodnica”, w którym zagrała młodzież z płockich szkół. Sztukę opartą o legendę wyreżyserował aktor płockiego teatru – p. Mariusz  Pogonowski, a porywająca gra aktorów i wzruszająca muzyka skomponowana przez p. Macieja Bieńka dostarczyła wszystkim widzom wzruszeń.
W stronę organizacyjną przedsięwzięcia, na prośbą MSCDN Wydział w Płocku, włączyło się szkolne koło fotograficzne z p. Grzegorzem Bednarzem, które dokumentowało cały projekt.
Nasi uczniowie na przedstawienie zostali zaproszeni przez Stowarzyszenie Inicjatyw Edukacyjnych „DELTA”.

 Bajka i bal dla przedszkolaków i dzieci ze Szkoły Życia.
W ramach realizacji projektów edukacyjnych grupa uczniów pod opieką pani Elżbiety Dobies  i pani Ewy Łabuś  przygotowała przedstawienie i bal. Impreza przeznaczona była dla dzieci z przedszkola oraz uczniów ze Szkoły Życia. Podczas pierwszej części goście obejrzeli bajkę przeplataną piosenkami wykonywanymi przez chór szkolny. Po przedstawieniu rozpoczął się bal. Gości bawili się świetnie, rozwiązywali zagadki oraz brali udział w konkursach przygotowanych przez naszych uczniów.
 "Cudze chwalicie, swego nie znacie".
„Cudze chwalicie, swego nie znacie” - tak mogą powiedzieć uczestnicy wycieczki do Łącka uczniowie klas IIc, IIg, IIIc, którzy wraz z wychowawcami - p. A. Gałczyńską-Krawczyk, p. A. Rutkowską i p. R. Gąsiorowskim i opiekunami: p. E. Buchalską  p. S. Dorajczykiem 19 czerwca 2012 zwiedzali  ten urokliwy zakątek naszego powiatu. Łąck przywitał nas wspaniałą pogodą, a wycieczka po lesie zaostrzyła nasze apetyty. Miło więc  było posilić się przy ognisku, spędzając czas w gronie kolegów. Wielkie wrażenie wywarły na nas  wspaniałe konie z łąckiej stadniny a widok na jezioro przypominał, że za chwilę ZNÓW BĘDĄ WAKACJE !

Konkurs fotograficzny "W płockim ZOO".
18 czerwca 2012 r. w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Płocku wręczone zostały nagrody w konkursie fotograficznym „W płockim ZOO”. Konkurs zorganizowało Gimnazjum nr 5 pod patronatem Miejskiego Ogródu Zoologicznego w Płocku. Oceny prac dokonało Jury w składzie: Eliza Ogorzała - dyrektor Gimnazjum nr 5 w Płocku, Aleksander Niweliński - dyrektor Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Płocku, Tomasz Niesłuchowski – fotoreporter Gazety Wyborczej, Marta Kuświk – uczennica Gimnazjum nr 5 w Płocku. Nagrodzono 8 uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjów. Nagrodzone i wyróżnione prace można obejrzeć na wystawie w Pawilonie Dydaktycznym w płockim ZOO, pozostałe prace w Gimnazjum nr 5 w Płocku. Prace konkursowe zostaną przekazane działowi dydaktycznemu w celu wykorzystania w pracy dydaktycznej.
 "Kampania Odpowiedzialny Kierowca".
14 czerwca 2012 roku w ramach kampanii Odpowiedzialny Kierowca w naszej szkole odbył się konkurs wiedzy dotyczący zagadnień związanych z nowymi przepisami ruchu drogowego. Organizatorami konkursu były: p. Anna Anulewicz-Wiercińska i p. Ewa Buchalska.  W konkursie wzięły udział trzyosobowe reprezentacje klasy 2a, 2c, 2e, 2f, 2h. Celem konkursu było:
• propagowanie i popularyzowanie wśród młodzieży szkolnej wiedzy z zakresu przepisów prawa o ruchu drogowym, wiedzy z zakresu motoryzacji, udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej,
• propagowanie kulturalnego i bezpiecznego zachowania się jako uczestnika ruchu drogowego,
• podnoszenie świadomości w zakresie trzeźwego uczestnictwa w ruchu drogowym.
Pierwsze miejsce wywalczyła reprezentacja klasy II A, drugie miejsce- II H, a trzecie II F. Czwarte miejsce zajęły drużyny z klasy 2c i 2e. Zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach kampanii.

Z klasy do kasy.
W pierwszym etapie konkursu „Z klasy do kasy” uczennice klasy 3b: Sylwia Mielczarek, Kinga Osial i Wiola Romanowska zajęły pierwsze miejsce. Konkurs organizowała Agora - wydawca „Gazety Wyborczej”, Narodowy Bank Polski oraz Fundacja Bankowa im. Leopolda Kronenberga. Zmagania polegały na inwestowaniu wirtualnych 100 tys. złotych. Dziewczyny wypracowały największy zysk w województwie mazowieckim i 10. wynik w kraju. Do konkursu zgłosiło się ponad 7 tys. drużyn z całej Polski. Sukcesem w pierwszym etapie nasz zespół wywalczył sobie prawo udziału w finale wojewódzkim, gdzie musiał wykazać się wiedzą z zakresu ekonomii, finansów i przedsiębiorczości. W konkursie brali udział gimnazjaliści i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych – wszyscy rozwiązywali taki sam test. Nasza drużyna okazała się bardzo silna również na tej płaszczyźnie. Dziewczyny wywalczyły drugie miejsce ustępując tylko o krok zwycięzcom. Do konkursu uczennice zostały przygotowane przez p. Pawła Kamińskiego.
Więcej na temat konkursu: http://piatka.org.pl/
O naszych uczennicach i konkursie w „Gazecie Wyborczej”: czytaj więcej 
Konkurs na graffiti roztrzygnięty.
Dnia 14 czerwca 2012 w sali konferencyjnej Towarzystwa Naukowego Płockiego odbył się wernisaż prac  i rozstrzygnięcie konkursu plastycznego ,,Nuta historii, powiew twórczej teraźniejszości przepisem młodzieży dla Płocka Przyszłości”- graffiti – organizowanym przez Fundację Odnowy Zabytków Płocka przy współpracy z Komendą Miejską Policji.
W konkursie laureatami zostali uczniowie naszej szkoły:
I miejsce Paweł Radgowski z kl. 3g, II miejsce Paulina Stelmańska z kl. 2h, III miejsce Natalia Lutecka  z kl. 3e, a wyróżniona została Magdalena Misiak z kl. 2h.
Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody. Dodatkową nagrodą dla laureatów jest możliwość realizacji  projektów na murach. Komisja konkursowa wybrała  najlepsze prace i te zostaną trwale umieszczone na wybranych obiektach Płockiej Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko- Własnościowej.                                         Gratulujemy!!!

III miejsce w powiatowym konkursie "Zwierzęta lasu".
Dnia 15 czerwca  2012 roku w Zespole Szkół nr 2 w Płocku odbyło się rozstrzygnięcie  powiatowego  konkursu  plastycznego "Przyroda - twój przyjaciel” z tematem edycji  ,,Zwierzęta lasu” - organizowanym przez Ligę Ochrony Przyrody, Miejski Ogród Zoologiczny, Zarząd Okręgu Płocko - Włocławskiego Związku Łowieckiego i Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Płocku. Laureatką 3 miejsca została Paulina Stelmańska z klasy II h. Gratulujemy!!!
 Międzynarodowy Konkurs "Matematyka bez granic".
Konkurs organizowany jest w ponad 40 krajach. Wyjatkowością jest to, że biorą w nim udział całe klasy, które jako zespoły współnie rozwiązują 12 zadań. Jedno z tych zadań jest w języku obcym. Klasy podzielone zostają na mniejsze klikuosobowe zespoły, które rozwiązują zadania, redagują i zapisują rozwiązania. Jest to nielada wyzwanie nawet dla bardzo zgranego zespołu ze względu na ograniczenie czasowe. Konkurs odbył się 16 marca 2012 roku i wzięły w mim udział trzy klasy: 2h, 3a, 3b. Klasa 2h zajęła 18 miejsce w województwie na 35 klas, a w kraju 36 miejsce na 324 klasy biorące udział w konkursie.
Gratulujemy!!!
"Bezpieczna Szkoła - Bezpieczny Uczeń".
Od grudnia 2011 roku do marca 2012 roku społeczność szkolna Gimnazjum nr 5 w Płocku uczestniczyła w konkursie "Bezpieczna Szkoła - Bezpieczny Uczeń". Hasłem konkursu było: Prawo, Przyjaźń, Tolerancja.  10 zadań do realizacji obejmowały problematykę zasad funkcjonowania państwa prawnego i społeczeństwa obywatelskiego, norm współżycia, poszanowania praw jednostki w tym ucznia - obywatela, przeciwdziałania patologiom, tolerancji wobec ludzi o odmiennej kulturze, rasie, obyczajach, solidaryzmu społecznego, podniesienia poziomu bezpieczeństwa szkół i uczniów. Uczestnictwo w konkursie pogłębiło i usystematyzowało wiedzę naszych uczniów z zakresu bezpieczeństwa. Dzięki wytężonej pracy, aktywności  i pomysłowości w realizacji zadań konkursowych, Gimnazjum nr 5 w Płocku otrzymał tytuł Bezpiecznej Szkoły,  potwierdzony certyfikatem.
"Tablica interaktywna nagrodą w konkursie".
11 czerwca  2012 odbyło się uroczyste przekazanie nagrody głównej, którą dla Gimnazjum nr 5  wygrali uczniowie klasy 2a w Ogólnopolskim Programie Edukacyjnym „Jedz smacznie i zdrowo”.
Organizatorem programu była marka Winiary, a partnerem społecznym Federacja Polskich Banków Żywności. Patronat honorowy objęły: Ministerstwo  Edukacji Narodowej, Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz Polskie Towarzystwo Nauk Żywieniowych. Program promuje zdrowe odżywianie, gotowanie, niemarnowanie pożywienia, świadome dokonywanie zakupów spożywczych, prawidłowe przechowywanie produktów, umiejętność komponowania smacznych dań oraz uświadomienie korzyści wynikających ze wspólnego spożywania posiłków. Do akcji zgłosiło się 3200 klas , a na konkurs nadesłano 2500 prac. Plakat klasy 2a pt. „Żywność – Nie Marnuj” okazał się jednym z najlepszych  i wygrał tablicę multimedialną wraz z rzutnikiem oraz warsztaty edukacyjne o tematyce żywieniowej. Podczas warsztatów z dietetykiem uczniowie mogli przypomnieć sobie najważniejsze zasady zdrowego odżywiania się. Ponadto wzięli udział  w quizie z wykorzystaniem  wygranej tablicy multimedialnej. Uczniowie za pomocą pilotów wybierali prawidłową odpowiedź. Wszyscy otrzymali drobne upominki. Nagrody dodatkowe – zestawy „Gotuję nie marnuję!” Federacji Polskich Banków Żywności przyznano tylko dwóm szkołom w Polsce,  w tym klasie II a z Gimnazjum nr 5 .
Czytaj więcej:
  na stronie Winiary
  na stronie  Banku Żywności
  na stronie niemarnuje.pl
Montaż słowno-muzyczny "Droga do świętości - Jan Paweł II".
5 czerwca 2012
Tego dnia obchodziliśmy w Gimnazjum nr 5 Dzień Papieski. Społeczność szkolna obejrzała program słowno-muzyczny pt. "Droga do świętości - Jan Paweł II". Uczniowie klas II d i I a oraz członkowie zespołu wokalno-instrumentalnego Marchewkowe Pole pod kierunkiem nauczycieli p. M. Kaźmierczak i p. G. Sieradzkiego wprowadzili  oglądających w nastrój refleksji i zadumy nad życiem papieża - Jana Pawła II. Chcieliśmy uczcić 21 rocznicę pobyty Karola Wojtyły w Płocku oraz zachęcić wszystkich do poznawania życia i nauk Wielkiego Polaka. Całość imprezy dopełniła piękna dekoracja wykonana przez p. J. Gostomską i p. M. Kaźmierczak.

"Happening Językowy".
3 czerwca 2012
Klub Europejski EURO5 wspierał Stowarzyszenie Inicjatyw Edukacyjnych DELTA i MSCDN w przeprowadzeniu happeningu językowego przed ratuszem. Płocczanie pod dyktando p. Grażyny Rybickiej ćwiczyli trudny dykcyjnie tekst Stanisława Barańczaka „Dziaberliada”. Impreza była kolejnym działaniem w ramach Festiwalu Kultury Języka Polskiego finansowanego ze środków Miasta Płocka. Naszym uczennicom, które dzielnie zachęcały do ćwiczeń językowych osobiście podziękował Dyrektor MSCDN, pan Jarosław Zaroń.
O nas i imprezie w „Gazecie Wyborczej”: czytaj więcej
"Dni Historii Płocka".
1 - 2 czerwca 2012
Uczestnicy warsztatów historyczno- informatycznych pod opieką pani Joanny Wodowskiej i pana Pawła Kamińskiego czynnie włączyli się w Dni Historii Płocka. W ramach Turnieju Kuszniczego o Miecz Bolesława III Krzywoustego poznawali arkana posługiwania się kuszą. Fachowej lekcji udzielał Patryk Rajchert z Płockiej Drużyny Kuszniczej. Przekonali się też na czym polega strzelanie z hakownicy i jak pachnie proch. Pod okiem specjalistów mieli także możliwość strzelania z łuku - tu najcelniejszym okiem wyróżnił się Grześ Pawłowski.  Obchody 775 rocznicy lokacji Płocka dostarczyły wszystkim nowych wrażeń.
"II edycja Turnieju Paranoja z okazji Dnia Dziecka".
1.06.2012
Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka odbyła się w naszej szkole II edycja Turnieju „Paranoja”. Zorganizowały go niezwykle przedsiębiorcze uczennice klasy 3a: Marta Raczyńska, Anna Grad i Aleksandra Wojtewicz. Dziewczyny nie tylko opracowały scenariusz całej imprezy, w której wzięły udział klasy drugie, ale przede wszystkim zdobyły sponsorów atrakcyjnych nagród!!!Trzy najlepsze klasy rywalizujące w zakresie wiedzy ogólnej. Pytania dotyczyły sportu, trudnych słów i statystyki, filmu, muzyki i geografii. W poniedziałek 3 czerwca 2012 r.  zwycięckie drużyny - kl. 2c, 2a, 2h odebrały swoje nagrody. Były nimi: wyjście na film Królewna Śnieżka i Książe sponsorowane przez Novekino Przedwiośnie, wyjście na bilard do Galerii Mazowia sponsorowane przez Bilard Fantasy Park oraz wyjście na kręgle sponsorowane przez Kręgielnię MK Bowling w Galerii Wisła. Ponadto wszyscy uczestnicy i nauczyciele biorący udział w imprezie otrzymali gadżety: smycze, otwieracze, długopisy, znaczki. Sponsorami nagród byli: sklep RTV EURO ADG, TMOBILE, ELEKTROBUDOWA, ORANGE, SONY CENTER. Serdecznie gratulujemy dziewczynom pomysłu. Sponsorom dziękujemy za wsparcie finansowe i życzliwość.
"Zajęcia w Muzeum Nauki i Techniki w Warszawie".
31.05.2012
Uczniowie klas: 3f, 3d, 3a, 3c, 3g  pod opieką: p. Jadwigi Kruczyńskiej, p. Beaty Augustowskiej i p. Jerzego Kruczyńskiego uczestniczyli w wyjeździe edukacyjnym do Muzeum Techniki w Warszawie. Wyjazd odbył się w ramach zajęć  fizyczno-chemicznych projektu edukacyjnego „Po lekcjach … do szkoły” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej  w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Celem wycieczki było przedstawienie w sposób obrazowy rozwoju techniki od odległych początków do czasów współczesnych. Spotkanie z unikatowymi, oryginalnymi zabytkami techniki i kultury materialnej. Poznanie roli techniki jako jednej z najważniejszych dziedzin życia.
Uczniowie zwiedzali ekspozycje muzealne z przewodnikiem; między innymi wystawy: historia motoryzacji, wynalazek Bella – telefon, pralki, magle, żelazka i inne przedmioty potrzebne do prania i prasowania, niemiecką maszynę szyfrującą Enigma, maszyny do szycia.
Uczestniczyli również w lekcjach muzealnych:
„Ciekawa fizyka” – poznali historię odkrywania praw fizyki, obserwowali przebieg zjawisk w próżni, ruch w polu grawitacyjnym, przemiany energii, transport energii i informacji.
„Od korby do chipa” – poznali historię maszyn liczących i pierwszych komputerów, obejrzeli unikatowe eksponaty i ewolucję nośników danych.
„Szklana panienka” – uczniowie obejrzeli model szklanej kobiety z widocznymi organami wewnętrznymi. W trakcie pokazu organy były podświetlane a słyszany przez uczestników komentarz wyjaśniał ich budowę i pełnione w organizmie funkcje.
"Językowe Igraszki".
30 maja 2012
Klub Europejski EURO5 wsparł Stowarzyszenie Inicjatyw Edukacyjnych DELTA oraz MSCDN w organizacji „Językowych igraszek” – imprezy dla uczniów szkół podstawowych realizowanej w ramach projektu Płocki Festiwal Kultury Języka Polskiego finansowanego ze środków Miasta Płocka. Uświetnieniem igraszek był koncert zespołu „Marchewkowe Pole”. Konkurs odbył się w Gimnazjum nr 5, a w jego przeprowadzenie zaangażowali się: p. Joanna Wodowska, p. Paweł Kamiński i p. Gabriel Sieradzki.
O imprezie na stronie MSCDN:   czytaj więcej 
"Interdyscyplinarny Rajd po Płocku".
30.05.2012
Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Płocku zorganizowało Interdyscyplinarny Rajd po Płocku, w którym uczestniczyli uczniowie i nauczyciele naszego Gimnazjum. Uczestnicy imprezy przeszli ulicami: Łukasiewicza, Parowa, Sobótka, Rybaki i Kościuszki i podczas marszu wykonywali zadania przedmiotowe.
 Zajęcia w laboratorium.
29 maja Pracownicy LABORATORIUM „ABB- BISS”  opowiedzieli uczniom klasy 1c w jaki sposób sprawdza się stan środowiska oraz warunki pracy w zakładach przemysłowych – czystość wód, zanieczyszczenie powietrza, poziom hałasu czy też oświetlenie. Pobyt w profesjonalnym laboratorium okazał się bardzo pouczający.

 Wycieczka do Łącka.
28 maja klasy 1c, 1f i 1g pod opieką p. A. Kalwasińskiej, p. J. Kruczyńskiej, p. E. Dobies, p. I. Kołodziejskiej i p. S. Dorajczyka „koleją” wybrały się do Łącka. Podczas wędrówki wykonały wiele zadań biologicznych, m. in. rozpoznawały drzewa, mierzyły je w obwodzie, próbowali określać ich wiek oraz wysokość. Fajnie minął czas na obserwowaniu i głaskaniu koni oraz przy ognisku. Ciekawa okazała się opowieść pracownika nadleśnictwa o tym, jak dawnie pozyskiwano nasiona drzew iglastych w wyłuszczarni. Szkoda, że nie udało się obejrzeć w nadleśnictwie izby przyrodniczej, która jest obecnie od nowa organizowana. No cóż, będzie powód, aby znów wybrać się „koleją”…

 Realizacja projektu edukacyjnego "Poznajemy nasze miasto".
Dnia 23 maja 2012 roku uczniowie z klas 2e,2a i jedna osoba z klasy 2c wzięli udział w wycieczce podsumowującej projekt edukacyjny "Poznajemy nasze miasto"  prowadzony przez panią Jolantę Gostomską.  W ramach zajęć związanych z realizacją projektu młodzież poznawała historię Płocka oraz  najstarsze zabytki Wzgórza Tumskiego. Założeniem projektu było skłonienie uczestników do nowego, innego spojrzenia na uroki miejsca, w którym przyszło im żyć. Mieli zobaczyć piękno miasta oczami przybyszów z innej planety.
Podczas realizacji projektu uczniowie pracowali w grupach. Przygotowali prezentacje dotyczące przeszłości Płocka i jego zabytków. Ponadto opracowali  plan wycieczki po mieście. Dodatkowym zadaniem było przygotowanie oprawy plastycznej, wykonanie masek Ufo, elementów kostiumów  oraz baneru z hasłem wyprawy.
Trasa wycieczki rozpoczynała się w okolicy płockiego ZOO i biegła przy Wieży Ciśnień, Odwachu, kościele św. Dominika, Katedrze i zamku Książąt Mazowieckich.  Potem UFO wędrowało w pobliżu Małachowianki, Fary i Ratusza Płockiego. Najwytrwalsi dotarli do kościoła św. Jana Chrzciciela. Wszyscy dobrze się bawili , ale niestety na końcu wyprawy zostali ,,pokonani przez koszmarny upał’’, który panował tego dnia w mieście. U kresu wędrówki  uczniowie zgodnie stwierdzili, iż mieszkają w bardzo urokliwym zakątku Polski i  mieliby  czym się pochwalić, gościom odwiedzającym Płock,  nawet tym z innej planety.
Ostatnim etapem realizacji projektu była  prezentacja na forum szkoły wystawy zdjęć  wykonanych podczas wyprawy przez pana Sebastiana Dorajczyka.

Indywidualne spotkania z rodzicami.
Dnia 31 maja 2012 roku (czwartek) odbędą się indywidualne spotkania nauczycieli z rodzicami. Wszystkich rodziców zapraszamy do Gimnazjum nr 5 w godzinach 1700 - 1830.
 Plener fotograficzny "Na szlaku zamków krzyżackich".
21-25 maja 2012
Uczestnicy warsztatów historyczno- informatycznych realizowanych w ramach projektu „Po lekcjach… do szkoły. Innowacyjne formy zajęć pozalekcyjnych” finansowanego ze środków Unii Europejskiej  w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego przebywali na plenerze fotograficznym „Na szlaku zamków krzyżackich”. W ciągu kilku dni mieli zajęcia na zamkach w Nidzicy, Olsztynie, Reszlu, Kętrzynie, Lidzbarku Warmińskim, Malborku, Szymbarku, Kwidzynie, Gniewie, Brodnicy, Radzyniu Chełmińskim, Świeciu, a także na polach wielkiej wiktorii grunwaldzkiej i w Chełmnie – sercu pierwszych Krzyżaków na ziemiach polskich. We wszystkich miejscach sami prezentowali zwiedzane obiekty, uczyli się rozpoznawania detali gotyckich, a także doskonalili umiejętność dobierania kompozycji fotograficznej.
Warsztaty historyczno - informatyczne połączone z plenerem fotograficznym prowadzą p. Joanna Wodowska i p. Paweł Kamiński.

Więcej o plenerze można poczytać na stronie Klubu Europejskiego: www.piatka.org.pl
 Radzanowo 2012.
24 maja 2012
Odbyła się w XIII edycja Mazowieckiego Festiwalu Piosenki Religijnej w Radzanowie. Regulamin tegorocznego festiwalu dopuszczał udział dwóch zespołów z jednej placówki stąd Marchewkowe Pole zaprezentowało się w dwóch „wersjach”: jako zespół wokalny i jako zespół wokalno – instrumentalny.
Jako zespół wokalny pod nazwą Marcheweczki wystąpiły: Iza Bolczak (2h), Sara Trafas (2d), Monika Kolankiewicz (3b) i Julia Ciećwierz (3b) i w swojej kategorii zajęły II miejsce.
Marchewkowe Pole w kategorii zespołów wokalno – instrumentalnych wystąpiło w składzie: Aleksandra Hernik (3c) – perkusja, Aleksandra Papikian (2d) – gitara elektroakustyczna, Iza Bolczak (2h) – bas, Sara Trafas (2d) – instrumenty klawiszowy, Daniel Przyborowski (1a) – gitara elektryczna, Julia Ciećwierz i Monika Kolankiewicz (3b) – śpiew. Zespół zajął I miejsce.
Tradycyjnie uwiecznieniem występów na fotografii zajęła się Monika Radaszkiewicz (2d).
    Festiwal w Radzanowie był ostatnim zaplanowanym konkursem w tym roku szkolnym w jakim członkowie zespołu MP wzięli udział.

 Konferencja "Alternatywne formy aktywności ruchowej".
17.05.2012
Odbyła się konferencja metodyczna dla nauczycieli wychowania fizycznego szkół podstawowych i gimnazjum pt. „Alternatywne formy aktywności ruchowej w oparciu o nową podstawę programową z wychowania fizycznego”. Organizatorzy Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli Wydział w Płocku oraz Gimnazjum nr 5 w Płocku przygotowali interesujący program.
Odbyły się:
1)    zajęcia praktyczne ” Styl życia i skuteczna samoobrona w sztukach walki”  z udziałem uczestników konferencji i grupy wychowanków poprowadzone przez trenera judo UKS Judo –Kano p. Leszka Jarosińskiego i trenera kung-fu i  założyciela  UKS Fu Hok Kuen.
2)    Prezentacja multimedialna prac uczniów z Gimnazjum nr 5 pt. „Zdrowy Styl życia”, które zostały przygotowane w ramach Ogólnopolskiego Projektu „Trzymaj Formę”
3)    Lekcja z elementami fitness  poprowadzona przez p. Annę Sieradzką – instruktora aerobiku i nauczyciela wf - u G5 w Płocku
4)    Zajęcia „Pilates jako technika ćwiczeń ujawniająca mocne i słabe strony ludzkiego ciała” poprowadzone  z grupą uczniów Gimnazjum nr 5 przez nauczyciela jogi p. Karolinę Spychalską 
5)    Pokazy taneczne „ Taniec jako forma aktywności estetycznej na lekcjach i zajęciach pozalekcyjnych”.
W przerwie uczestnicy mogli obejrzeć prace uczniów G5  w ramach konkursów: plastycznego „Najpiękniejsza kompozycja zdrowia”, fotograficznego „Warzywa i owoce w obiektywie” oraz  skosztować  sałatek przygotowanych w ramach konkursu kulinarnego „Najzdrowsze sałatki świata”.
czytaj więcej  w Gazecie Wyborczej
zobacz wyniki konkursów
III miejsce w Konkursie "Jeśli potrafisz wskakuj na afisz".
16 maja w Spółdzielczym Domu Kultury w Płocku odbyła się IV edycja Konkursu Piosenki Polskiej „Jeśli potrafisz wskakuj na afisz” - muzyka filmowa i musicalowa. W kategorii gimnazjalnej Julia Ciećwierz (3b) zajęła III miejsce. Akompaniowali: Aleksandra Papikian (2d), Aleksandra Hernik (3c), Daniel Przyborowski (1a) i przygotowujący występ p. Gabriel Sieradzki. Zdjęcia: Monika Radzaszkiewicz (2d).
Osiągnięcie Julii miało jeszcze dodatkowy wymiar: był to setny sukces członka zespołu Marchewkowe Pole.
 
 Centrum Nauki Kopernik.
16.05.2012
Uczniowie klasy 3e pod opieką p. Elżbiety Kulikowskiej, p. Iwony Kołodziejskiej i p. Iwony Łukiańskiej w sposób eskperymentalny zgłębiali tajniki nauk przyrodniczych i technicznych w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Z zapałem godnym odkrywców uczestniczyli w 3 godzinnych zajęciach w pracowni robotycznej. Własnoręcznie zbudowali i zaprogramowali cykl produkcyjny oraz zagłębili się w tajniki mechatroniki. Uczestnicy wyjazdu obejrzeli spektakl w Teatrze Robotycznym. To teatr, w którym występują roboty, a dokładnie RoboThespiany, czyli RoboAktorzy. Ale to nie wszystko. Około 450 eksponatów do samodzielnego testowania w celu poznania otaczającego nas świata, możliwości ludzkiego organizmu, najważniejszych osiągnięć ludzkiej myśli,zgłębiania tajników ludzkiej psychiki.
Zatem ciekawego eksperymentowania.
Święto patrona szkoły.
15 maja 2012
149 lat temu został rozstrzelany przez Rosjan generał Zygmunt Padlewski, wojskowy Naczelnik Województwa Płockiego w Powstaniu Styczniowym 1863 roku.
W rocznicę śmierci generała w miejscu straceń 1863 r. pod Krzyżem Bohaterów Powstania Styczniowego o godz. 1600 odbyło się nabożeństwo majowe z udziałem przedstawicieli władz miasta, Parafialnej Grupy Rekonstrukcji Historycznej przy Parafii św. Marcina w Mochowie oraz delegacji uczniów i nauczycieli z Gimnazjum nr 5. Złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze.
15 maja 2011 roku w ramach obchodów rocznicowych uczniowie klas pierwszych Gimnazjum nr 5 obejrzeli montaż słowno-muzyczny poświęcony Zygmuntowi Padlewskiemu.
Projekt edukacyjny "Bądź fit".
11.05.2012
Uczennice klasy 2g przedstawiły projekt edukacyjny „Bądź fit! Promocja fitnessu jako sposobu spędzania wolnego czasu.” Uczennice motywowane przez nauczycielkę wychowania fizycznego p. Annę Sieradzką podjęły pracę nad tworzeniem układów choreograficznych. Samodzielnie przygotowały scenariusz pokazu i  11 maja 2012 roku dokonały prezentacji projektu uczennicom klas pierwszych.
 Awans do finału mistrzostw Polski.
Juniorki młodsze AZS PWSZ Jutrzenka Płock wygrały wszystkie trzy spotkania w turnieju półfinałowym mistrzostw Polski, który odbył się w Obornikach Śląskich w dniach 4 - 6 maja 2012. Podopieczne Marka Jagodzińskiego pokonały UKS Wilanowię Warszawę (34:21), Sambor Tczew (35:24) i gospodarza turnieju SKF KPR Spartę Oborniki Śląskie (30:22). AZS PWSZ Jutrzenka Płock i SKF KPR Sparta Oborniki Śląskie i awansowały do finału mistrzostw Polski, ktore odbędą się w dniach 21-26 maja 2012. AZS PWSZ Jutrzenka Płock zagra w grupie M z zespołami: Vistal Łączpol Gdynia, Zgoda Ruda Śląska oraz KSS Kielce.
Wyniki spotkań: 
4.05.2012 -- AZS PWSZ Jutrzenka Płock - UKS Wilanowia Warszawa 34:21 (17:12)
Jutrzenka: Obrębalska, Lewandowska, Olejnik - Rutkowska, Kalinowska, Pawłowska, Dyszkiewicz, Mokrzka 5, Pastryk 2, Stasiak 5, Gieras 3, Lutecka, Zaremba 6,Waszkiewicz, Brzyszcz 1, Borysławska 12. Najlepsza zawodniczka meczu: Martyna Borysławska
5.05.2012-- MKS Sambor Tczew - AZS PWSZ Jutrzenka Płock 24:35 (11:19)
Jutrzenka: Obrębalska, Lewandowska, Olejnik - Kalinowska, Pawłowska 1, Dyszkiewicz, Mokrzka 5, Pastryk, Stasiak 7, Gieras 6, Lutecka, Zaremba 2, Waszkiewicz, Brzyszcz 5, Borysławska 9. Najlepsza zawodniczka meczu: Joanna Zaremba
6.05.2012-- SKF KPR Sparta Oborniki - AZS PWSZ Jutrzenka Płock 22:30 (9:13)
Jutrzenka: Obrębalska, Lewandowska, Olejnik - Kalinowska, Pawłowska, Dyszkiewicz, Mokrzka 2, Pastryk, Stasiak 9, Gieras 1, Lutecka, Zaremba 5, Waszkiewicz, Brzyszcz 2, Borysławska 11. Najlepsza zawodniczka meczu: Aleksandra Stasiak.
 XIV Piknik Europejski.
12 maja 2012
Nasza szkoła zaistniała na XIV Pikniku Europejskim organizowanym przez Urząd Miasta na Starym Rynku. Tym razem przedstawialiśmy stoisko promujące Ukrainę, a właściwie Żytomierz, który właśnie w tym dniu stał się kolejnym miastem partnerskim Płocka. W czasie, gdy my rozkładaliśmy swoje stoisko, pan Prezydent Andrzej Nowakowski podpisywał umowę z Panem Vladimirem Deboy - Prezydentem Żytomierza.
Motywem przewodnim naszej promocji były kwiaty. Płocczanom przyczepialiśmy żółte kwiatki, które szybko opanowały Stary Rynek i były wszędzie - w każdą stronę, gdzie zwracaliśmy wzrok. Nasze stoisko podobało się delegacji z Żytomierza, a także pani Poseł Elżbiecie Gapińskiej.
W przygotowanie kampanii „kwiatowej” bardzo aktywnie włączyła się klasa 1d. Natomiast na naszym żytomierskim stoisku działały klasy 1a, 1g i 3a. Nad przygotowaniami w szkole, a następnie zaprezentowaniem w czasie Pikniku czuwał też cały sztab nauczycieli: p. Beata Augustowska, p. Ewa Buchalska, p. Iwona Łukiańska, p. Jolanta Malecka, p. Anna Wiercińska, p. Joanna Wodowska, p.  Paweł Kamiński, p. Grzegorz Bednarz, p. Rafał Gąsiorowski.
Serdecznie dziękujemy naszym fotografom – panu Krzysztofowi Łukiańskiemu, panu Grzegorzowi Bednarzowi i Marcie Kuświk.
Stoisko dostrzegły także media i zdjęcia naszych pięknych Rusałek znajdują się na stronie internetowej Gazety Wyborczej i Urzędu Miasta:
http://plock.gazeta.pl/plock/51,35710,11711215.html?i=0
http://www.plock.eu/pl/aktualnosci/details/article,1665,1,1.html

Nabór elektroniczny do szkół ponadgimnazjalnych.
W poniedziałek, 14 maja 2012 o godz. 10 rozpocznie się rekrutacja do klas I szkół ponadgimnazjalnych w Płocku na rok szkolny 2012/2013.
Każdy uczeń jest zobligowany do zalogowania się na stronie: https://ponadgimnazjalne-plock.nabory.pl
Oferta płockich szkół ponadgimnazjalnych znajduje się w menu „Oferty placówek”. Logowanie w systemie NABO będzie możliwe w terminie od 14 maja - godz. 10 do 25 maja - godz. 13

Przypominamy uczniom wybierających się do szkół technicznych o przeprowadzenie badań  lekarskich o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kształcenia w wybranym zawodzie (skierowanie na badania otrzymuje kandydat w sekretariacie szkoły, do której się ubiega).

 
organizacja badań uczniów
 Dzień Historii Polski.
10 maja 2012
W naszej szkole odbył się konkurs "Dzień Historii Polski". Okazją do zorganizowania konkursu była 221 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie ustawa zasadnicza o tak wielkim znaczeniu. Mimo, że od tego wydarzenia minęły już ponad dwa wieki, kolejne pokolenia Polaków świętują je bardzo uroczyście.
W zmaganiach konkursowych rywalizowały 3-osobowe drużyny z klas drugich. Uczestnicy konkursu musieli wykazać się znajomością pieśni patriotycznych, zabytków oraz postaci historycznych. Pierwsze miejsce wywalczyła reprezentacja klasy IIH, drugie miejsce- IID, a trzecie IIA. Konkurs przygotowała nauczycielka historii p. Anna Rutkowska, a oprawę plastyczną p. Jolanta Gostomska.Uroczystość uświetnił występ chóru szkolnego prowadzonego przez p. Elżbietę Dobies.
 IV Forum Nauczycieli Innowatorów.
8 maja 2012
W naszej szkole odbyło się IV Forum Nauczycieli Innowatorów. Tym razem zaprezentowano narzędzia TOC wykorzystywane w edukacji.
Nasi goście mieli do wyboru trzy lekcje otwarte:
- historii (Odzyskanie niepodległości przez Polskę) z wykorzystaniem chmurki i gałązki logicznej, prowadzona przez p. Joannę Wodowską w kl. 3b
- języka angielskiego z zastosowaniem gałązki logicznej - prowadzona przez p. Małgorzatę Gronowską i p. Agnieszkę Kalwasińską w kl. 2b
- doradztwa zawodowego (Czy łatwo prowadzić własną firmę?) z wykorzystaniem drzewa ambitnego celu i gałązki logicznej, prowadzona przez p. Beatę Augustowską w grupie międzyklasowej
W drugiej części Forum odbyła się prezentacja na temat wykorzystania TOC w edukacji i możliwości doskonalenia w tej dziedzinie poprowadzona przez p. Joannę Wodowską i p. Małgorzatę Gasik (MSCDN Wydział w Płocku). Na koniec p. Aneta Gładys (MSCDN Wydział w Płocku) opowiedziała o projektach aktualnie realizowanych przez MSCDN.
Forum uświetnił występ zespołu „Marchewkowe Pole” pod kierownictwem  p. Gabriela Sieradzkiego.
W IV Forum uczestniczyli nauczyciele z Płocka, Sierpca i Soczewki, a także p. Grzegorz Skwarna – Kierownik MSCDN Wydział w Płocku i p. Andrzej Wojciechowski z Kuratorium Oświaty, Delegatury w Płocku.
Patronat Honorowy nad imprezą objęli: Kurator Oświaty p. Karol Semik i Prezydent Miasta p. Andrzej Nowakowski.

Święto Konstytucji 3 Maja.
3 maja 2012  roku odbyły się uroczystości miejskie upamiętniające rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Obchody rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w intencji ojczyzny w Bazylice Katedralnej.  Następnie złożono kwiaty przy płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Uroczystości uświetniły pokazy w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca "Wisła" oraz "Dzieci Płocka", płoccy kusznicy. Pułk 4. Piechoty Księstwa Warszawskiego dał popis musztry - konnej i pieszej - oraz strzelania.
Nagrody w programie edukacyjnym "Jedz smacznie i zdrowo".
Plakat klasy IIa pt. "Żywność - nie marnuj" wygrał tablicę multimedialną wraz z rzutnikiem oraz warsztaty edukacyjne o tematyce żywieniowej, które odbędą się w Gimnazjum nr 5 w Płocku . Z radością informuję, że uczniowie G5 wygrali także  nagrodę dodatkową: "Gotuję - nie marnuję"! przygotowaną przez Federację Polskich Banków Żywności. 
Uczniowie wzięli udział w II edycji programu edukacyjnego "Jedz smacznie i zdrowo". Misją programu jest propagowanie wśród młodzieży prawidłowego i smacznego odżywania oraz zachęcanie do podejmowania samodzielnych prób gotowania. Program ma także na celu uwrażliwienie na takie problemy jak marnowanie żywności i niedożywienie.W konkursie brali  udział gimnazjaliści z całej Polski.
Gratulujemy!
 zobacz więcej informacji
Nagrody w konkursie "2012 Rok Korczaka".
Dnia 26 kwietnia 2012 roku w Domu Darmstad odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu plastycznego odbywającego się w ramach odchodów ,,2012 Rok Korczaka”. Motywem przewodnim konkursu była postać i dzieła Janusza Korczaka oraz popularyzacja jego idei -  praw dziecka. Organizatorem konkursu był Zespół Szkół Ekonomiczno - Kupieckich w Płocku we współpracy z Domem Darmstadt oraz Regionalnym Centrum Informacji Europejskiej. Patronat nad konkursem objęli Mazowieckie Kuratorium Oświaty i Prezydent Miasta Płocka.
Uczniowie wykonywali prace plastyczne w trzech kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne. W kategorii gimnazjów młodzież wykonywała kompozycje tematycznie związaną z wybraną sentencją Janusza Korczaka.
Uczennice naszej szkoły stworzyły dzieła w technice kolaż, które odniosły sukces. II miejsce w konkursie zajęła Monika Radaszkiewicz , III miejsce Karolina Sumińska a wyróżnienie Aleksandra Kaczorek.
Nagrodzone prace zostaną wyeksponowane  na wystawie w holu Urzędu Miasta Płocka.
Ponadto podczas imprezy nagrodzone uczennice wraz z opiekunem panią Jolanta Gostomską  wysłuchały wykładu Orit Margeliot z Izraela pt. „Janusz Korczak w malarstwie jego uczniów”.
Serdecznie gratulujemy sukcesu.
Konkurs dla uczniów i rodziców "Ogonki pod ochroną".
Zapraszamy uczniów naszej szkoły i ich rodziców do spróbowania swoich sił w konkursie „Ogonki pod ochroną” organizowanym przez Stowarzyszenie Inicjatyw Edukacyjnych „Delta” i MSCDN Wydział w Płocku. Konkurs jest jednym z działań „Płockiego Festiwalu Kultury Języka Polskiego” i zadania dofinasowanego ze środków Miasta Płocka. Celem konkursu jest upowszechnianie poprawności polszczyzny. Zadanie polega na napisaniu tekstu (forma dowolna) na temat: „Co piesek Kąsek znalazł w dębowym lesie?”, w którym znajdzie się jak największa ilość wyrazów z samogłoskami ą, ę.
Szczegółowy regulamin konkursu: http://www.siedelta.pl/index.php?a=1013
Harmonogram egzaminów gimnazjalnych.
24 kwietnia 2012 (wtorek)- część humanistyczna
Godz. 9.00-10.00 Egzamin gimnazjalny-część z historii i wiedzy o społeczeństwie (60 minut)
Godz. 10.00-10.35  Przerwa
Godz. 10.45-12.15 
Egzamin gimnazjalny- część z języka polskiego (90 minut)
25 kwietnia 2012 (środa)- część matematyczno- przyrodnicza
Godz. 9.00-10.00     Egzamin gimnazjalny- część z przedmiotów przyrodniczych (60 minut)
Godz. 10.00-10.35  Przerwa
Godz. 10.45-12.15  Egzamin gimnazjalny- część z matematyki (90 minut)
26 kwietnia 2012 (czwartek)- część z języka obcego
Godz. 9.00-10.00      Egzamin gimnazjalny- część z poziomu podstawowego
(60 minut)
Godz. 10.00-10.35  Przerwa
Godz. 10.45-11.45  Egzamin gimnazjalny-część z poziomu rozszerzonego
(60 minut).
Dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi:
- 20 minut- część z historii i wiedzy o społeczeństwie, przedmiotów przyrodniczych oraz część językowa na poziomie podstawowym
- 45 minut- część z języka polskiego i matematyki
- 30 minut- część językowa na poziomie rozszerzonym
 Nagrodzeni nauczyciele G5.
W dniu 23 kwietnia 2012 r. w auli Ośrodka Rozwoju Edukacji odbyła się uroczystość zaprezentowania nagrodzonych prac oraz wręczenia nagród i wyróżnień laureatom II edycji konkursu na modelowe programy nauczania kształcenia ogólnego.
 W spotkaniu wzięły udział Pani Minister Edukacji Narodowej Krystyna Szumilas i Pani Minister Joanna Berdzik – podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej.

W ramach konkursu nagrodzono 32 programy kształcenia ogólnego oraz przyznano dwa wyróżnienia. Wśród nagrodzonych znaleźli się nauczyciele naszej szkoły: pani Joanna Wodowska i Pan Paweł Kamiński, którzy osobiście odebrali z rąk Pani Minister Krystyny Szumilas gratulacje, nagrody oraz pamiątkowe dyplomy.
  zobacz więcej na stronie MEN-u
  zobacz więcej na stronie ORE
II miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Piosenki "Pamiętajmy o Osieckiej".
20 kwietnia odbył się, adresowany do gimnazjalistów, Międzyszkolny  Konkurs Piosenki  „Pamiętajmy o Osieckiej”. Impreza zorganizowana została w Klubie Osiedla Kochanowskiego w Płocku. Zadaniem uczestników było wykonanie dwóch utworóch napisanych do tekstów Agnieszki Osieckiej. Naszą szkołę reprezentowała Sara Trafas (2D), która wykonała utwory: „Oczy tej małej” i „Ludzkie gadanie”. Zajęła II miejsce. Sarze akompaniowali członkowie zespołu Marchewkowe Pole: Aleksandra Hernik (3C), Aleksandra Papikian (2D), Karolina Rudzińska (1A), Daniel Przyborowski (1A) oraz opiekun zespołu p. Gabriel Sieradzki. Zdjęcia autorstwa Moniki Radaszkiewicz (2D).
III miejsce w konkursie MA-CHE-FI.
Dnia 20 kwietnia 2012 r. w Zespole Szkół  nr 1 w Płocku odbył się etap finałowy konkursu MA – CHE – FI.
Wzięło w nim udział dziesięć zespołów 3-osobowych ze szkół gimnazjalnych. Miło nam donieść,że drużyna Gimnazjum nr 5 w Płocku w składzie: Magdalena Misiak, Maciej Dobies i Adam Piotrowski zajęła III miejsce.
Gratulujemy!
I miejsce w konkursie o uzależnieniach.
W dniu 19 kwietnia 2012 roku uczennica Gimnazjum nr 5 w Płocku - Karolina Stoparczyk  z klasy II h zajęła I miejsce w  IV edycji Międzyszkolnego Konkursu Profilaktyki Uzależnień i Promocji Zdrowia, który odbył się w  Zespole Szkół Nr3 w Płocku.

Gratulujemy!
 Kampania "Kleszcz mały czy duży -  nic dobrego nie wróży".
W kwietniu 2012 roku uczniowie klas pierwszych naszej szkoły byli uczestnikami drugiej edycji programu edukacyjnego, dotyczącego zabobiegania chorobom przenoszonym przez kleszcze na człowieka pt. "Kleszcz mały czy duży - nic dobrego nie wróży". Program zainicjowany przez pracowników Oddziału Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Wojewódzkiej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Warszawie. Cel programu: zmniejszenie liczby zachorowań na choroby odkleszczowe, jakimi są: zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu oraz borelioza. Koordynatorem programu była pielęgniarka medycyny szkolnej Jolanta Kwiatkowska.
więcej informacji na stronie http://www.kleszczeinfo.pl/
 Rekrutacja do Gimnazjum nr 5 w Płocku.
2 kwietnia (poniedziałek) 2012 roku rozpoczyna się rekrutacja do płockich gimnazjów na rok szkolny 2012/2013. Po raz pierwszy prowadzona będzie przy pomocy systemu elektronicznego. Rekrutacja do klas I będzie prowadzona na stronie internetowej: https://gimnazja-plock.nabory.pl/, na której dostępne będą: szczegółowa oferta płockich gimnazjów w menu „Oferty placówek”, informacje dotyczące terminów i zasad bieżącej rekrutacji w menu „Informacje”, a także elektroniczny Wniosek o przyjęcie dziecka do Gimnazjum na rok szkolny 2012/2013.
Logowanie w systemie będzie możliwe od 2 kwietnia od godz. 800 do 27 kwietnia do godz. 1500.
Ogłoszenie list uczniów przyjętych do klas pierwszych gimnazjum nastąpi 6 lipca 2012 r.
Karta ewaluacji pracy nauczyciela.
Prosimy nauczycieli o wypełnienie i dostarczenie wydruku karty ewaluacji do dnia 17 kwietnia 2012 roku do godz. 12.00 do p. 65 (do wicedyrektorów).
Zebrania z rodzicami.
Dnia 19 kwietnia 2012r. (czwartek) odbędą się spotkania wychowawców klas z rodzicami uczniów Gimnazjum nr 5.  Wszystkich rodziców zapraszamy na godz. 1700
Konkursy dla uczniów G5 w ramach projektu Trzymaj Formę.
Zachęcamy uczniów Gimnazjum nr 5 w Płocku do wzięcia udziału w konkursach  w ramach projektu "Trzymaj Formę".
1. Konkurs fotograficzny „Piękno i zdrowie w obiektywie”
2. Konkurs fotograficzny „Warzywa i owoce w obiektywie”
3. Konkurs literacki ”Żartobliwie lub uczenie pisz, że zdrowie zawsze w cenie”
4. Konkurs plastyczny „Najpiękniejsza kompozycja zdrowia”
5. Konkurs kulinarny „Przepis na najsmaczniejszą i najzdrowszą sałatkę na świecie”
6. Konkurs multimedialny „Zasady prawidłowego żywienia”
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
13 kwietnia w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Część artystyczną przygotowali uczniowie klasy 2h pod kierunkiem p. Anny Rutkowskiej. Przy Dębach Pamięci zapalono znicze.  Drzewa te zostały posadzone w roku 2009 dla upamiętnienia ofiar Katynia: generała Kazimierza Żelisławskiego- Pilawy i kapitana Czesława Łunkiewicza.
Życzenia świąteczne.


Jaj przepięknie malowanych,
Świąt wesołych, roześmianych.
W poniedziałek kubeł wody.
Szczęścia, zdrowia oraz zgody.
WESOŁEGO ALLELUJA!
IV Rejonowy Festiwal Śpiewania w Językach Europy.
29 marca odbył się w naszej szkole IV Rejonowy Festiwal Śpiewania w Językach Europy. W festiwalu wzięły udział zespoły wokalne i wokalno – instrumentalne z gimnazjów Płocka i okolic. Zadaniem uczestników było wykonanie dwóch utworów w dwóch różnych językach europejskich. W tym roku dominował język polski i angielski. Ocenie podlegały zarówno wartości muzyczne jak i poprawność językowa wykonywanych utworów.
    Jury w składzie: p. Tomasz Krawczyk /muzyk/ - przewodniczący, p. Zuzanna Mazuś – Kaliszewska /lektor j. angielskiego/ i p. Michał Krzywda /muzyk/ postanowiło przydzielić miejsca w dwóch kategoriach w następującym porządku:
zespoły wokalne:
I miejsce -  Duet wokalny Gimnazjum nr 13 w Płocku, opiekun p. Maciej Bieniek,
II miejsce – zespół Ga-Ba-Doo z Gimnazjum w Brudzeniu Dużym, opiekun Pp Gabriel Sieradzki,
III miejsce – zespół Uranos z Gimnazjum w Gąbinie, opiekun p. Bogumiła Wierzbicka
zespoły wokalno – instrumentalne:
I miejsce – Marchewkowe Pole z Gimnazjum nr 5 w Płocku, opiekun p. Gabriel Sieradzki,
II miejsce – Oktawa z Gimnazjum nr 8 w Płocku, opiekun p. Bożena Tyburska,
III miejsce – Baobab z Gimnazjum nr 13 w Płocku, opiekun p. Maciej Bieniek.
Międzypowiatowe konkursy plastyczne i fotograficzne.
Dnia  27 marca 2012 r. w Młodzieżowym Domu Kultury w Płocku odbyło się otwarcie  IX wystawy ,,Płock – miasto bliskie mojemu sercu” połączone z rozdaniem dyplomów i przyznanych nagród w międzypowiatowych konkursach. Uczniowie naszej szkoły zajęli: w konkursie plastycznym - ,,Mazowsze kraina marzeń” II miejsce – Paulina Stelmańska – przygotowana przez panią Jolantę Gostomska
W konkursie  fotograficznym - ,,Uroki Mazowsza”- wyróżnienie Marta Kuświk – przygotowana przez pana Grzegorza Bednarza.
Gratulujemy!
VIII edycja Międzygimnazjalnej Ligii Przedmiotowej.
Miło nam donieść, że uczniowie Gimnazjum nr 5 w Płocku wzięli udział w VIII edycji Miedzygimnazjalnej Ligii Przedmiotowej.  III miejsce w konkursie biologicznym zajęła Aleksandra Kaczorek z kl. 2d, na V miejscu w konkursie geograficznym uplasował się  Maciej Dobies z klasy 2h.
Gratulujemy.
Konkurs Języka Niemieckiego i Języka Angielskiego.
Dnia 2 marca 2012 roku w Niepublicznym Gimnazjum Katolickim w Sikorzu odbył się Konkurs Języka Niemieckiego i Języka Angielskiego. W konkursie Języka Niemieckiego udział wzięło dwoje uczniów z naszego gimnazjum. Konkurs składał się z dwóch części: testu leksykalno-gramatycznego oraz części odłuchowej. Na 58 uczestników z całego rejonu uczennica klasy 3c Sylwia Geschwind zdobyła V miejsce.
W konkursie Języka Angielskiego Marta Hofman z klasy 3a zajęła IV miejsce na 128 uczestników.
Gratulujemy.
 I miejsce w piłce ręcznej.
Miło nam donieść , że gimnazjalistki z G5 zajęły I miejsce w finale Piłki Ręcznej  w Mistrzostwach Szkół Gimnazjalnych - sezon 2011/2012.
 Logo IV Rejonowego Festiwalu Śpiewania w Językach Europy.
Rozstrzygnięty został konkurs na znak graficzny odzwierciedlający założenia regulaminu IV Rejonowego Festiwalu Śpiewania w Językach Europy organizowanego w naszej szkole. Do konkursu zgłoszono 11 prac. W pierwszym etapie wyłonione zostały dwie, Michała Fladzińskiego (3a) i Adama Piotrowskiego (2h). Ostatecznie po konsultacjach komisja w składzie: p. Jolanta Gostomska, p. Krzysztof Stefaniak i p. Gabriel Sieradzki ustaliła, że znakiem, który widnieć będzie na znaczku festiwalowym i dyplomach dla uczestników będzie praca Adama Piotrowskiego. Gratulujemy
Indywidualne spotkania z rodzicami.
Dnia 29 marca 2012 roku (czwartek) odbędą się indywidualne spotkania nauczycieli z rodzicami. Wszystkich rodziców zapraszamy do Gimnazjum nr 5 w godzinach 1700 - 1830.
Szkolny Festiwal Nauki.
21 marca 2012 roku w Gimnazjum nr 5 w Płocku odbył się Szkolny Festiwal Nauki.  W imprezie pt. „Widzę … Badam … Rozumiem” uczestniczyli uczniowie G5 i Szkół Podstawowych nr 3 i nr 13. Gimnazjaliści pod kierunkiem p. Jadwigi Kruczyńskiej na zajęciach pozalekcyjnych w szczególny sposób przygotowywali się do tego święta nauki. Przeprowadzali doświadczenia fizyczne i chemiczne, przygotowywali prezentacje multimedialne, kręcili filmy. Wyniki swojej pracy przedstawili na forum szkoły.  Kamila Kowalczyk i Marta Raczyńska zapoznały uczestników SFN-u z „Przełomowymi odkryciami w fizyce i chemii w XX wieku". Paulina Lewandowska i Gabriela Strychalska wykonały ciekawe doświadczenia chemiczne – magiczne pismo, świecące iskierki, chemiczny wulkan, kameleon. Wszyscy mogli obejrzeć efekty pracy dziewcząt ponieważ za pomocą kamery obraz przekazywany był na duży ekran. Marta Skolasińska i Natalia Morozow dostarczyły odpowiedzi na pytanie „Dlaczego samolot lata?”. Przedstawione zostały filmy: z doświadczeniami fizycznymi „Fizyka na co dzień” i chemicznymi „Z chemią na Ty”, które gimnazjaliści wykonali i nagrali podczas zajęć pozalekcyjnych. Pomiędzy pokazami prezentacji multimedialnych, doświadczeń i filmów Michał Kalwasiński i Michał Fladziński w krótkich humorystycznych scenkach przypomnieli nam „Z czego zrobiony jest ołówek?”, „ Dlaczego ptaki odlatują do ciepłych krajów?”, „dlaczego statek nie tonie?”, „W autobusie”, „Euro”.  Oprawę muzyczną zapewnił szkolny zespół  Marchewkowe Pole.  Wręczono nagrody w konkursach fizycznym, chemicznym i biologicznym dla uczniów G5 i historycznym dla uczniów szkół podstawowych.
Ciekawym punktem Festiwalu był wykład z pokazami pt. „Miedzy nauką a magią” pana Łukasza Spornego z Pracowni Dydaktyki Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Prowadzący przygotował doświadczenia dotyczące gazów, siły wiatru, ognia i tarcia. Chętni widzowie pod pieczą pana Łukasza otrzymywali: wodorową mambę, wiry pierścieniowe, wiry powietrzne, masę piany, kapiszony chemiczne. Zastanawiali się czy podczas eksperymentów zapali się czy zgaśnie, zapali się czy wybuchnie. Pokaz  bardzo podobał się widowni. Było efekty świetlne, cieplne i akustyczne. Było po prostu SUPER.

Dziękujemy młodzieży i nauczycielom zaangażowanym w realizację SFN-u - p. Jadwidze Kruczyńskiej, p. Jolancie Gostomskiej, p. Iwonie Kołodziejskiej, p. Jolancie Maleckiej, p. R. Gąsiorowskiemu, p. Jerzemu Kruczyńskiemu, p. Gabrielowi Sieradzkiemu, p. Iwonie Łukiańskiej.

Szkolny Festwal Nauki odbył się w ramach realizacji projektu edukacyjnego „Po lekcjach…do szkoły” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
 Apele.
Dnia 16 marca 2012r. odbyły się apele dla uczniów klas I, II i III. Najlepszym gimnazjalistom wręczone zostały listy gratulacyjne podpisane przez prezydenta Miasta Płocka Andrzeja Nowakowskiego oraz listy pochwalne podpisane przez Prezydium Rady Rodziców. W klasach trzecich przypomniane zostały terminy związane z próbnym egzaminem gimnazjalnym (27, 28, 29 marca 2012) i egzaminem gimnazjalnym (24, 25, 26 kwietnia 2012). Uczniowie klas I i II  zostali zapoznani z ofertą zajęć artystycznych, technicznych i 2 godzin modułowych z wychowania fizycznego (do wyboru w roku szkolnym 2012/2013).
 Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego.
15 marca 2012 r. w naszym gimnazjum odbyła się pierwsza edycja Powiatowego Konkursu Języka Angielskiego organizowanego przez dwie nauczycielki języka angielskiego Małgorzatę Gronkowską i Magdalenę Pencinę. W konkursie wzięli udział przedstawiciele płockich gimnazjów. Naszą szkołę dzielnie reprezentowali: Zuzanna Dąbkowska oraz Gabriela Mirecka z klasy 3A oraz Mateusz Sikora i Tomasz Lorenc z klasy 3D.
    W pierwszej części konkursu uczniowie zmagali się z zadaniami sprawdzającymi umiejętność reagowania w sytuacjach z życia codziennego, a także musieli wykazać się znajomością czasowników frazowych oraz słowotwórstwa. Następnie zadaniem gimnazjalistów było udzielenie odpowiedzi na pytania dotyczące obejrzanych fragmentów filmu.
W rundzie finałowej uczestnicy, z największą liczbą punktów z pierwszego etapu, mieli za zadanie wcielić się w rolę przewodników turystycznych oraz przedstawić przygotowaną wcześniej przez siebie prezentację multimedialną. I i III miejsce zajęli reprezentanci Zespołu Szkół nr 5. Nagrody za  II miejsce powędrowały do przedstawicieli Gimnazjum nr 13 w Płocku.
    Zwycięzcom gratulujemy! A nauczycielom opiekunom dziękujemy za przygotowanie uczniów do konkursu oraz pracę w obradach jury!
 Konkursy fizyczne, chemiczne i biologiczne.
Nauka jest jak niezmierne morze.
Im więcej jej pijesz, tym bardziej
jesteś spragniony.


14 i 15 marca 2012 roku w ramach obchodów Szkolnego Festiwalu Nauki odbyły się konkursy dla uczniów Gimnazjum nr 5 w Płocku. Uczniowie klas pierwszych wykazywali się znajomością Świata roślin, klas drugich pokazywali czy są "Z chemią na Ty".  Trzecioklasiści dzielili się wiedzą na temat "Praw i zjawisk fizycznych i ich odkrywców".

Wszystkim zwycięzcom konkursów gratulujemy!

 Koncert pt. "Kraina Uśmiechu".
W dniu 9 marca 2012r Klub Miłośników Muzyki i Filmu pod opieką p. E. Dobies, B. Augustowskiej, R. Gąsiorowskiego i S. Dorajczyka wyjechał na przedstawienie "Kraina uśmiechu" do Teatru Muzycznego w Łodzi. Wyjazd odbył się w ramach realizacji projektu edukacyjnego "Po lekcjach...do szkoły" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej  w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego.
Informujemy, że Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego odbędzie się naszym gimnazjum w czwartek, 15 marca 2012 o godzinie 10:00 w sali widowiskowej.
 Koncert 8 marca 2012 r.
Występ i zajęte miejsca w Międzyszkolnym Konkursie Piosenki 20 - lecia Międzywojennego „Drzewo migdałowe” w SP nr 12 spowodowały, że Julia Ciećwierz i Sara Trafas wzięły udział wraz z innymi laureatami tego konkursu w koncercie, który odbył się 8 marca 2012 r. w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Płocku. Ideą koncertu była zbiórka funduszy na utworzenie "Pomnika - Ławeczki" Miry Zimińskiej – Sygietyńskiej. Konkurs i koncert odbyły się pod patronatem płockich parlamentarzystów: Elżbiety Gapińskiej i Piotra Zgorzelskiego.
     Julia wykonała piosenkę "Na pierwszy znak" z rep. Hanki Ordonówny z filmu "Szpieg w masce" z roku 1933 (muz. Henryk Wars, sł. Julian Tuwim), a Sara "Odrobinę szczęścia w miłości" - piosenkę wykonywaną przez Tolę Mankiewiczównę w polskiej komedii "Co mój mąż robi w nocy" z 1934 r. (muz. Jerzy Petersburski, sł. Emanuel Schlechter).
    W roli akompaniatorów wystąpili muzycy Płockiej Orkiestry Symfonicznej, a koncert z humorem i właściwą sobie dociekliością przy wydobywaniu informacji od uczestników (o czym dziewczyny miały okazję się przekonać :-) ) poprowadził p. Robert Majewski.
    Było to bardzo ciekawe i kształcące przedsięwzięcie. Bardzo się cieszę, że mogliśmy w tym uczestniczyć i jestem niezmiernie zadowolony z poziomu występów Julii i Sary, dla których taki koncert to fantastyczne przeżycie sceniczne i nowe doświadczenie.
    Gratulacje dla pomysłodawców i organizatorów. 
                                Gabriel Sieradzki
 Międzypowiatowe Rozgrywki Unihokeja Dziewcząt.
29 lutego w Gostyninie obyły się Międzypowiatowe Rozgrywki Unihokeja Dziewcząt z udziałem naszej reprezentacji szkolnej. Przypomnijmy, że w rozgrywkach tych występowały mistrzynie powiatów z rejonu płockiego.Reprezentantki naszego gimnazjum, choć walczyły bardzo dzielnie, to zajęły ostatecznie dopiero 3 miejsce, co i tak jest bardzo dobrym rezultatem.

W rozgrywkach tych grały: Fistkowska Sandra, Dutkowska Patrycja (1D), Dudek
Aleksandra (2E), Sieklucka Karolina, Szpalerska Aneta (2G), Stelmańska Paulina (2H), Lewandowska Oliwia, Mokrzka Karolina, Stasiak Aleksandra i llona Pochodaj (3E). Drużynę prowadził Paweł Kamiński.
Serdecznie gratulujemy.
II miejsce w miejskim finale Turnieju Piłki Siatkowej.
W  dniu 24 lutego 2012 roku w hali sportowej Gimnazjum nr 8 odbył  się finał miejski Turnieju Piłki Siatkowej Dziewcząt, do którego awansowały po rozgrywkach eliminacyjnych drużyny G8, G13 oraz drużyna naszego gimnazjum. Dziewczęta reprezentujące szkołę zajęły II miejsce po wygranej z drużyną z G nr 13. Zwyciężyły reprezentantki Gimnazjum nr 8 w Płocku. Poziom turnieju stał na wysokim poziomie, co pozwala pozytywnie ocenić umiejętności naszych siatkarek, wiedząc, że drużyna składa się w większości z uczennic klasy Id. Podczas turnieju wyróżniały się: A. Baryła (2c) - kapitan drużyny, A. Fabiszewska (1d), G. Bielicka (1d), P. Lewandowska (3a), S. Fistkowska (1d), K. Wiśniewska (1d), A. Mulczyńska (1d). W skład drużyny wchodzą również P. Dutkowska (1d), A. Daniłowska (3b), A. Konderska (3b), K. Piastkowska (1d) oraz O. Konieczna (1d).
Gratulujemy!!!
Indywidualne spotkania z rodzicami.
Dnia 23 lutego 2012 roku (czwartek) odbędą się indywidualne spotkania nauczycieli z rodzicami. Wszystkich rodziców zapraszamy do Gimnazjum nr 5 w godzinach 1700 - 1830.
 Konkurs na programy nauczania.
17 lutego 2012 roku  został rozstrzygnięty konkurs ogłoszony przez Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie. Jego przedmiotem było opracowanie programów nauczania zgodnych z podstawą kształcenia ogólnego z 2008 roku. W konkursie zostało nagrodzonych dwoje nauczycieli z naszej szkoły: p. Joanna Wodowska i p. Paweł Kamiński. Nauczyciele otrzymali nagrody za program do nauczania historii i społeczeństwa w szkole podstawowej (p. Joanna Wodowska) oraz propozycje wykorzystania zasobów Portalu Scholaris z historii i społeczeństwa (p. Joanna Wodowska) i wychowania fizycznego (p. Paweł Kamiński). Więcej informacji na stronie: http://ore.edu.pl/

Nauczycielom  G R A T U L U J E M Y !!!
 Konkurs na logo IV Festiwalu Śpiewania w Językach Europy.
Konkurs ma charakter otwarty i jest adresowany do uczniów Gimnazjum nr 5.  Zadaniem uczestnika jest zaprojektowanie elementu graficznego symbolizującego ideę śpiewania w językach Europy – język angielski, polski, rosyjski i niemiecki. Uczestnik deklaruje, że jest autorem projektu i zgłaszany projekt nie narusza praw osób trzecich.

Praca może być wykonana w dowolnym programie graficznym i powinna spełniać następujące warunki:
1. Rozmiar max 15x15 cm
2. Format pliku .jpg
3. Kolor tła – biały
4. Być czytelna w wersji kolorowej
5. Być łatwa do zapamiętania i rozpoznawania
6. Być niepowtarzalna i oryginalna

Ocenie podlegać będzie:
- Trafność grafiki z tematem festiwalu
- Estetyka wykonania pracy
- Walory artystyczne oraz przydatność do umieszczenia na festiwalowym
znaczku na agrafce (badziku)

Dla autora najlepszej pracy przewidziana jest nagroda.
Termin dostarczenia prac – 07. 03. 2012.
Podpisane prace (imię, nazwisko, klasa) należy przesłać na adres: festiwal.g5@gmail.com, lub w formie cyfrowej do sali 13.
Indywidualne spotkania z rodzicami i spotkanie z przedstawicielami NPP-P "Wyspa Skarbów".
Dnia 23 lutego 2012 roku (czwartek) odbędą się indywidualne spotkania nauczycieli z rodzicami. Wszystkich rodziców zapraszamy do Gimnazjum nr 5 w godzinach 1700 - 1830.
O godz. 16.45 w sali widowiskowej odbędzie się spotkanie dla rodziców z przedstawicielami Niepublicznej Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej  "Wyspa Skarbów" w Płocku. Celem spotkania  jest przekazanie informacji dotyczących realizacji wśród młodzieży Gimnazjum nr 5 programu profilaktycznego "Używkom powiedz Nie".
Zapraszamy na spotkanie.

Informacje o programie profilaktycznym "Używkom powiedz Nie".
Od kwietnia 2012 roku rozpoczynamy realizację bezpłatnego programu profilaktyczno-warsztatowego „Używkom powiedz NIE!!!”. Program współfinansowany jest ze środków Urzędu Miasta w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Wykonawcą projektu jest Niepubliczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna „Wyspa Skarbów”.
     Celem zajęć odbywających się w ramach Programu „Używkom powiedz NIE!!!”,  jest profilaktyka uzależnień od substancji psychoaktywnych, alkoholu oraz dopalaczy wśród młodzieży gimnazjalnej. Program ten wpisuje się w podstawową zasadę skutecznej profilaktyki, czyli założenia o dwutorowości działań. Zgodnie z tym założeniem, pierwszy etap to edukacja na temat konsekwencji zażywania używek, drugi etap zaś to nauka konkretnych wzorców zachowań prozdrowotnych.
   Planujemy przeprowadzenie zajęć warsztatowo-edukacyjnych w wymiarze dwunastu godzin lekcyjnych dla każdej klasy. Zajęcia te będą prowadzone przez wyspecjalizowaną kadrę psychologów i pedagogów Poradni „Wyspa Skarbów”.
    Ponadto proponujemy Państwu możliwość uczestnictwa w bezpłatnych, indywidualnych poradach psychologicznych odbywających się w każdy czwartek w godz. 15.00-16.30 na teranie Poradni. Na konsultacje te może zgłosić się każdy zainteresowany Rodzic lub opiekun prawny ucznia uczestniczącego w Programie. 
    Poniżej, dla osób chcących uzyskać szczegółowe informacje na temat Programu lub konsultacji psychologicznych  załączamy dane adresowe i telefoniczne:
Niepubliczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna „Wyspa Skarbów”
09-402 Płock, ul. Wyszogrodzka 22A
Tel. 24 364-94-95
 Miejskie rozgrywki unihokeja dziewcząt i chłopców.
W dniach 6-7 lutego oraz 13-16 lutego w Gimnazjum Nr 4 w Płocku odbyły się miejskie rozgrywki unihokeja dziewcząt i chłopców z udziałem wielu płockich gimnazjów. Oczywiście na zawodach tych nie mogło zabraknąć naszej szkoły, która od kilku lat z powodzeniem uczestniczy w tych rozgrywkach. Jako pierwsi swoje zawody rozegrali chłopcy, którzy dopiero w finale ulegli drużynie gospodarzy 1:4 i w całym turnieju zajęli bardzo dobre II miejsce. Z kolei dziewczęta, nie miały sobie równych i po zaciętym meczu finałowym, wzięły rewanż za chłopców i pokonały drużynę Gimnazjum Nr 4 1:0, wygrywając ostatecznie cały turniej. Dzięki wygranej dziewczęta wywalczyły sobie prawo udziału w rozgrywkach rejonowych, które odbędą się 29 lutego w Gostyninie.
A oto  lista reprezentantów:
Fistkowska Sandra, Dudkowska Patrycja, Sieklucka Karolina, Szpalerska Aneta,
Rożniak Daria, Stelmańska Paulina, Dudek Aleksandra, Lewandowska Oliwia, Mokrzka Karolina, Ilona pochodaj i Stasiak Aleksandra.
Radwański Adam, Mazurowski Wojciech, Nowak Igor, Prosowski Andrzej, Szostak Krystian, Skrocki Dominik, Smolarek Marcin, Smolarek Mariusz, Szmytka Hubert i Rybicki Dominik.   Opiekun: Paweł Kamiński
Serdecznie gratulujemy!
 Konferencja - Mazowieccy Liderzy Nauczania Sukcesu.
Dnia 9 lutego 2012 r. w auli LO im. WŁ. Jagiełły w Płocku odbyła się konferencja Mazowieccy Liderzy Nauczania Sukcesu adresowana do dyrektorów i nauczycieli gimnazjów z płockiego powiatu. Organizator konferencji MSCDN w Płocku zaprosiło naszą szkołę do zabrania głosu i podzielenia się doświadczeniem w zakresie pracy metodą projektu edukacyjnego i pozyskiwania funduszy na ten cel. Szkołę reprezentowali: Mateusz Gruszczyński uczeń kl. 3b, p. Joanna Wodowska nauczycielka historii i opiekun Klubu Europejskiego oraz p. dyrektor Eliza Ogorzała, którzy w takiej kolejności zabrali głos przedstawiając też wspólną prezentację multimedialną. Wystąpienie naszej reprezentacji spotkało się z ciepłym przyjęciem i zostało wysoko ocenione jako przykład dobrej praktyki pedagogicznej. Więcej o konferencji można przeczytać na stronie MSCDN Wydział w Płocku:  http://www.plock.mscdn.pl/
 Międzyszkolny Konkurs Piosenek 20-lecia Międzywojennego.
9 lutego Sara Trafas i Julia Ciećwierz wystąpiły w Międzyszkolnym Konkursie Piosenek 20-lecia Międzywojennego, pokolenia Miry Zimińskiej – Sygietyńskiej „Drzewo migdałowe”. Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa nr 12 im. Miry Zimińskiej – Sygietyńskiej. Jury postanowiło przyznać Sarze za wykonanie piosenki pt: „Odrobinę szczęścia w miłości” II miejsce, a Julii za wykonanie utworu pt: „Na pierwszy znak” miejsce III. W roli akompaniatorów wystąpili: Aleksandra Papikian – gitara, Karolina Rudzińska – instr. perkusyjne, Daniel Przyborowski – bas i przygotowujący prezentacje p. Gabriel Sieradzki – piano, gitara.
 Propozycje zajęć pozalekcyjnych.
W zakładce Działalność / Zajęcia pozalekcyjne przedstawiamy propozycję zajęć pozalekcyjnych na II semestr  roku szkolnego 2011/2012, które prowadzić będą nauczycielie Gimnazjum nr 5. W przypadku braku interesujących Was zajęć czekamy na informację. Prosimy o kontakt z dyrekcją szkoły.
 Obchody 149 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.
W 149 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego, 22 stycznia,  przy obelisku generała Zygmunta Padlewskiego złożono hołd powstańcom.
Obecni byli przedstawiciele Urzędu Miasta, pani poseł Elżbieta Gapińska, harcerze, oraz delegacja młodzieży i nauczycieli naszego gimnazjum.
Po przemówieniach złożono kwiaty oraz zapalono znicze.
 Wyjazd do skansenu w Sierpcu.
5 stycznia 2012 roku uczniowie klas 1c i 1g pod opieką p. E. Dobies, p. I. Kołodziejskiej i p. S. Dorajczyka pojechali do Sierpca, do Skansenu. Z zaciekawieniem wysłuchali prelekcji "Boże Narodzenie na Mazowszu, czyli o zwyczajach i obrzędach bożonarodzeniowych". Ciekawe okazały się również opowieści o wycinankach ludowych, zwiedzanie dawnych chałup, kościółka i powozowni.
Miło było posiedzieć w karczmie i wypić ciepłą herbatę. Równie rozgrzewające okazało się ognisko i pieczone kiełbaski. Choć pogoda spłatała wyjeżdżającym małego figla - było super.
 Arkusz Excela do wyliczania  średnich ocen ze wszystkich przedmiotów.
 
 plik do pobrania
  Do pobrania wzór sprawozdania klasyfikacyjnego I sem.
pobierz wzór sprawozdania klasyfikacyjnego
 Les Miserables.
W dniu 29 grudnia 2011r Klub Miłośników Muzyki i Filmu pod opieką p. E. Dobies, B. Augustowskiej, R. Gąsiorowskiego i S. Dorajczyka wyjechał na przedstawienie Les Miserables w Teatrze Muzycznym Roma w Warszawie. Uczestniczyli uczniowie z klas: Ia, IId, IIh, IIIa, IIIb.
Wyjazd odbył się w ramach realizacji projektu edukacyjnego „Po lekcjach…do szkoły” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej  w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
LES MIS - jak skracają tytuł wielbiciele - to musical wszech czasów. W styczniu 2011 roku w Londynie odbyło się dziesięciotysięczne przedstawienie, co stanowi absolutny światowy rekord i nie znajduje odpowiednika na Broadwayu. Rok 2010 to rok jubileuszowy - upływa właśnie 25 lat od premiery tego niezwykłego dzieła na West Endzie.
Musical, oparty na ponadczasowej powieści Wiktora Hugo "Nędznicy" porusza tematy tak aktualne, że od ćwierć wieku identyfikuje się z nimi publiczność ponad 40 krajów! Oczywiście wielka w tym zasługa muzyki Claude-Michela Schönberga (twórcy m.in. "Miss Saigon"). To właśnie z LES MIS pochodzi przebój "Wyśniłam sen" (I Dreamed A Dream) - wykonanie tej piosenki przez telewizyjną sensację, Susan Boyle obejrzało w Internecie ponad 120 milionów widzów tylko w 2009 roku! Nie koniec na tym, bo nie ma innego musicalu, z którego pochodziłoby tyle hitów, co z LES MIS, m.in. On My Own, Bring Him Home oraz legendarny hymn Do You Hear The People Sing?
Polska inscenizacja LES MIS w Teatrze Muzycznym ROMA to kolejna "non-replica production" w reżyserii Wojciecha Kępczyńskiego. Z reżyserem współpracuje team znakomitych realizatorów, z których część współpracowała przy innych produkcjach TM ROMA, m.in. II reżyser Sebastian Gonciarz, kierownik muzyczny Maciej Pawłowski (od początku w TM ROMA), kostiumolodzy Magdalena Tesławska i Paweł Grabarczyk ("Upiór w operze"), scenograf Grzegorz Policiński, choreograf Paulina Andrzejewska ("Upiór w operze") i tłumacz libretta, Daniel Wyszogrodzki (m.in. "Upiór w operze").
Następny wyjazd Klubu już w marcu:)

Życzenia świąteczne.

W tym dniu radosnym, oczekiwanym,
gdzie gasną spory, goją się rany,
życzymy Wam zdrowia, życzymy miłości,
niech mały Jezus w sercach zagości,
szczerości duszy, zapachu ciasta,
przyjaźni, która jak miłość wzrasta,
kochanej twarzy, co rano budzi,
 i wokół pełno życzliwych ludzi.
 Jasełka.
Dnia 22 grudnia 2011 odbyły się wigilijne spotkania uczniów z wychowawcami  i nauczycielami Gimnazjum nr 5. Poprzedzone były jasełkami, które wprowadzały widzów w cudowny nastrój zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Przedstawienie przygotowali uczniowie klas 3a. W świąteczną atmosferę wprowadziły nas kolędy i pastorałki wykonane przez uczniów kl. 3a, 3g, i chóru szkolnego. Występ i oprawę plastyczną zawdzięczamy: p. Joannie Szczepkowskiej - Okraszewskiej, p. Elżbiecie Dobies i p. Jolancie Gostomskiej.
Wyjazd edukacyjny do Planetarium i Orbitarium.
Dnia 20 grudnia 2011 roku uczniowie klas: 3f, 3d, 3a, 3c, 3g i 2b pod opieką nauczycieli: p. Jadwigi Kruczyńskiej, p. Beaty Augustowskiej i p. Jerzego Kruczyńskiego uczestniczyli w wyjeździe edukacyjnym do Torunia. Wyjazd odbył się w ramach zajęć fizyczno-chemicznych projektu edukacyjnego „Po lekcjach…do szkoły” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej  w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Celem wyjazdu było obejrzenie seansu w Planetarium pt."Gwiazda Betlejemska" i zwiedzenie interaktywnej wystawy w Orbitarium. Uczniowie obejrzeli model sondy Cassini,  pulpitów rozmieszczonych wokół sondy zwiedzający mogli sterować jej urządzeniami, i sprawdzić do czego służą. Na zawieszonych ekranach można wyświetlić krótkie animacje komputerowe i prześledzić losy innych misji kosmicznych oraz poznać bliżej planety Układu Słonecznego. Odwiedzający Orbitarium mogli za pomocą interaktywnych urządzeń i modeli poznać ciekawe zjawiska zachodzące we Wszechświecie, sprawdzić, czy prawdą jest, że odległy sygnał dociera do nas z opóźnieniem, ile ważyłby człowiek, mieszkając na Marsie lub Saturnie i dlaczego Jowisz ma burzliwą atmosferę?
Sukces w Konkursie Duetów Kolęd i Pastorałek.
15 grudnia 2011 roku duet wokalny Julia Ciećwierz (3b) i Sara Trafas (2d) wziął udział w VIII Rejonowym Konkursie Duetów Kolęd i Pastorałek „Cicha noc” zorganizowanym przez SP nr 6 w Płocku. Dziewczyny wykonały w dość nietypowej aranżacji kolędę „Pójdźmy wszyscy do stajenki”. Jury przyznało naszemu duetowi  III miejsce. Gratulujemy.
 Arkusz Excela do wyliczania oceny semestralnej z przedmiotu.
pobierz szablon ocen 
 II miejsce w finale powiatowym Gimnazjady w piłce koszykowej.
Szkolna drużyna dziewcząt zdobyła II miejsce w finale powiatowym Gimnazjady w koszykówce dziewcząt. Do rozgrywek zgłoszono 6 drużyn. Nasze dziewczyny wygrały 3 mecze, przegrały tylko z drużyną z Gimnazjum nr 10, gdzie są klasy sportowe o profilu piłki koszykowej.
Dziękuję mojej drużynie ( dziewczętom z klas: 1d, 2a, 2g, 2h) za wysiłek, zaangażowanie na treningach i podczas zawodów i  godne reprezentowanie naszego gimnazjum. Gratulacje! Jest to pierwsze tak wysokie miejsce w rozgrywkach w piłce koszykowej dziewcząt od 10 lat.
Opiekun drużyny Krystyna Lachowicz
Rekrutacja uzupełniająca "Po lekcjach ... do szkoły".
Trwa rekrutacja uzuzpełniająca na zajęcia edukacyjne w ramach projektu "Po lekcjach...do szkoły. Innowacyjne formy zajęć pozalekcyjnych". W szkole realizowane są zajęcia pozalekcyjne: z fizyki, z chemii, z matematyki, historyczno-informatycznych, socjoterapeutycznych, z informatyki, z biotechnologii, , z doradztwa zawodowego, dla uczniów niedosłyszących, Klubu Miłośników Muzyki i Filmu i Szkolnego Festiwalu Nauki.

 do pobrania deklaracja uczestnictwa w zajęciach i zgodę na przetwarzanie danych osbowych.  

Podpisane deklaracje należy dostarczyć do  u p. Iwony Łukiańskiej w p. 65 w Gimazjum nr 5 w Płocku lub do prowadzących zajęcia.
"Po lekcjach ... do szkoły".
12 grudnia 2011r. odbyła się w Gimnazjum nr 5 konferencja promująca realizację projektu pt. "Po lekcjach ... do szkoły. Innowacyjne formy zajęć pozalekcyjnych" współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Uczniowie naszej szkoły w latach 2011/2012 i 2012/2013 będą mogli uczestniczyć w różnorodnych zajęciach pozalekcyjnych: historyczno-informatycznych, z fizyki, z chemii, z matematyki, z informatyki, z biotechnologii, socjoterapeutycznych. Rozwijanie pasji muzycznych i filmowych możliwe będzie w ramach spotkań Klubu Miłośników Muzyki i Filmu. Zorganizowany zostanie Szkolny Festiwal  Nauki. Na zajęciach przyrodniczych uczestnicy wykonywać będą proste eksperymenty. Spotkania z doradcą zawodowym pozwolą młodzieży podjąć trafną decyzję dotyczącą wyboru dalszej drogi kształcenia lub wyboru zawodu zgodnego z zainteresowaniami i potrzebami rynku pracy.
Próbny egzamin gimnazjalny.
Uwaga uczniowie klas drugich i trzecich!
14, 15 i 16 grudnia 2011 roku od godz. 830 odbędą się w naszej szkole próbne egzaminy gimnazjalne dla uczniów klas drugich i trzecich.

14 grudnia - część humanistyczna:
830- 930 - część z historii i wiedzy o społeczeństwie (60 minut), 930- 945- przerwa, 945- 1115 - część z języka polskiego (90 minut).

15 grudnia - część matematyczno - przyrodnicza dla uczniów klas trzecich:
830- 930- część z przedmiotów przyrodniczych (60 minut), 930- 945-  przerwa, 945-1115 - część z matematyki (90 minut),
i część z języka angielskiego  dla uczniów klas drugich:
900- 1000- część z poziomu podstawowego (60 minut), 1000- 1015-  przerwa, 1015-1115 - część z poziomu rozszerzonego (60 minut).

16 grudnia - część z języka angielskiego  dla uczniów klas trzecich:
900- 1000- część z poziomu podstawowego (60 minut), 1000- 1015-  przerwa, 1015-1115 - część z poziomu rozszerzonego (60 minut),
część matematyczno - przyrodnicza dla uczniów klas drugich
830- 930- część z przedmiotów przyrodniczych (60 minut), 930- 945-  przerwa, 945-1115 - część z matematyki (90 minut).

Uczniów klas drugich i trzecich obowiązuje strój galowy. Uczniowie powinni okazać ważną legitymację szkolną oraz posiadać identyfikator.

Uczniowie klas pierwszych przychodzą na 1140 na 5 godzinę lekcyjną.

Karta ewaluacji pracy nauczyciela.
Prosimy nauczycieli o wypełnienie i dostarczenie wydruku karty ewaluacji do dnia 8 grudnia 2011 roku do godz. 12.00 do p. 65 (do wicedyrektorów).
Konkurs "Angielski z komputerem".
8 grudnia 2011 roku odbył się konkurs dla szkół podstawowych „Angielski z komputerem”. W szranki stanęły reprezentacje ze: SP 3, SP6, SP12, SP 16, SP 17, SP18, SP 20,SP23, ZS2. Zawodnicy zmagali się z zadaniami sprawdzającymi znajomość gramatyki, rozumienia tekstów czytanych, sprawność komunikacyjną, a także umiejętność napisania krótkiej formy użytkowej. Wszystkie zadania drużyny wykonywały na komputerach. Po zaciętej walce wyłonieni zostali zwycięzcy. I miejsce zajęła SP23, II miejsce SP20, a III miejsce przypadło ZS2. Uczestnicy zdobyli cenne nagrody między innymi: kamery internetowe, słuchawki, pendrivy, słowniki, książki do nauki języka angielskiego i inne gadżety multimedialne. Zwycięzcom gratulujemy. Organizatorami konkursu byli: Iwona Warszawska, Małgorzata Gronkowska i Krzysztof Stefaniak.
I miejsce w konkursie "Stacja paliw XXII wieku".
„Lekcja Chemii" to autorski projekt, którego idea powstała dzięki współpracy PKN ORLEN i agencji reklamowej Nano. Zajęcia z chemii podczas których uczniowie poznali zagadnienia dotyczące wydobycia i zastosowania ropy naftowej, przeprowadzone zostały w 500 gimnazjach w Polsce. Uzupełnieniem działań projektowych był międzyszkolny konkurs pt. „Stacja paliw XXII wieku”, w którym zarówno uczniowie, jak i szkoły, mogli wygrać cenne nagrody. konkurs rozsztrygnięto. Organizatorzy przyznali 3 nagrody główne i 7 wyróżnień. Uczeń Gimnazjum nr 5 w Płocku Paweł Radgowski otrzymał  nagrodę głowną – laptop (dla ucznia)  i 10 tyś. zł (dla szkoły). Gratulujemy.
 Konkurs "Piosenki Stanu Wojennego".
29 listopada 2011 roku w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. Karola Szymanowskiego w Płocku odbył się zorganizowany przez Sekcję Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" Regionu Płockiego konkurs „Piosenki Stanu Wojennego”. Reprezentujące naszą szkołę trio wokalne: Sara Trafas, Julia Ciećwierz i Aleksandra Hernik zajęło III miejsce. W kategorii gimnazjalnej wzięło ogółem udział ok 35 wykonawców (solistów i zespołów do 3 osób). Gratulujemy.
  Konkurs "Żyj zdrowo".
28 listopada 2011r. w Gimnazjum nr 5 w Płocku  odbył się szkolny konkurs wiedzy o uzależnieniach „Żyj zdrowo”. Test składał się z 25 pytań. Pytania były zamknięte i otwarte.
W konkursie wzięło udział 10 uczniów. Pierwsze miejsce w konkursie zajęła Anna Tomaszewska z klasy IId, drugie miejsce zajęła Paula Kucińska z klasy IId i trzecie miejsce zajął Przemysław Zawitowski z klasy Ia.
Konkurs przygotowała i zorganizowała Olga Zalewska.
 Turniej Piłki Siatkowej Dziewcząt.
24.11.2011 roku w Gimnazjum nr 5 odbył się Turniej Piłki Siatkowej Dziewcząt. Były to rozgrywki elminacyjne grupy C. W grupie C grały drużyny: G5, G1, G14 i Gimnazjum ZOK "Profesor". Miło nam donieść,że piłkarki z naszego gimnazjum (dziewczęta z klas 3b, 3a, 2c, 2a i 1d) wygrały 1 rundę grupy eleminacyjnej. Gratulujemy.
Zebrania z rodzicami.
Zapraszamy wszystkich rodziców i opiekunów prawnych na zebranie, które odbędzie się 24 listopada 2011 roku (czwartek) o godzinie 1700 w Gimnazjum nr 5. Wychowawcy klas pierwszych i drugich spotkają się z Państwem w wyznaczonych pracowniach. Rodziców uczniów klas trzecich zapraszamy na spotkanie dotyczące egzaminu gimnazjalnego, które odbędzie się w sali widowiskowej.
Narodowe Święto Niepodległości.
10 listopada  w naszej szkole obchodziliśmy narodowe święto niepodległości czyli 93 rocznicę odzyskania wolności po okresie zaborów. Z tej okazji obowiązywał strój galowy, którego dopełnieniem była biało-czerwona wstążka. Okolicznościowy program poetycko - muzyczny przedstawiła klasa II h, dla której była to jednocześnie prezentacja projektu edukacyjnego „Dlaczego świętujemy niepodległość?” realizowanego pod kierunkiem nauczycielki historii p. Anny Rutkowskiej. Występ  uświetnił chór szkolny prowadzony przez p. Elżbietę Dobies  oraz  uczniowie z klas III a  i III g, którzy zaprezentowali wiązankę pieśni legionowych w męskim wydaniu. Oprawę plastyczną programu przygotowała nauczycielka plastyki p. Jolanta Gostomska. Miło nam było gościć podczas występu przedstawicieli Rady Rodziców  oraz całą społeczność szkolną.

11 listopada 2011r. przedstawiciele G5 wzięli udział w miejskich obchodach Święta Niepodległości. Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod pomnikiem Marszalka Józefa Piłsudskiego. Następnie poczty sztandarowe oraz zebrani pod pomnikiem przemaszerowali do katedry płockiej, gdzie odbyła się msza święta w intencji ojczyzny. Po mszy złożono kwiaty przy Płycie Nieznanego Żołnierza. Naszą szkolę reprezentowali: Paulina Lewandowska, Adrian Chyliński, Kamila Kowalczyk, Agata Szatkowska, Mateusz Gruszczyński i Sylwia Mielczarek pod opieką : p. Hanny Chały i p. Sebastiana Dorajczyka.
 Jesienne Biegi Przełajowe.
9 listopada 2011 roku w Podgórzu odbyły się XVII Jesienne Biegi Przełajowe z okazjii Dnia Niepodległości. Organizatorem zawodów byli: Szkoła Podstawowa w Podgórzu i USK "Borowik". Miło nam  poinformować, że II miejsce wywalczył Jakub ZaniewskiIV miejsce Paulina Zmorzyńska, zaś drużynowo dziewczęta Gimnazjum nr 5 w Płocku  zajęły II miejsce. Gratulujemy.
III Turniej Piłki Siatkowej z okazji "Dnia Niepodległości".
3 listopada 2011 odbył się w naszej szkole Turniej Piłki Siatkowej Dziewcząt z okazji "Dnia Niepodległości". Wzięły w nim udział cztery drużyny: Gimnazjum Nr 3, Gimnazjum Nr 8, Gimnazjum Nr 13 oraz reprezentacja naszej szkoły jako gospodarz imprezy. Najlepszą drużyną okazało się G8. Drugie miejsce wywalczyły gimnazjalistki z G13. Na trzecim miejscu uplasowały się siatkarki z naszego gimnazjum pod opieką p. E. Goś, zaś czwarte zajęło G3. Organizatorem turnieju była p. E. Goś. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom turnieju.
III miejsce w konkursie "Szukamy Młodych Talentów".
28 X 2011 w Spółdzielczym Domu Kultury po raz 13 został zorganizowany Konkurs Piosenki „Szukamy Młodych Talentów”. Jednym z talentów okazała się być Sara Trafas z klasy 2d, która zajęła 3 miejsce. Wykonała piosenkę „Życzenia z całego serca” zespołu Skladowie.  Akompaniowali: Aleksandra Hernik (djembe), Aleksandra Papikian (gitara elektroakustyczna), Daniel Przyborowski (bas) i opiekun zespołu Marchewkowe Pole Gabriel Sieradzki (instr. klawiszowy).
 Bal halloweenowy.
Dnia 28 października 2011 odbył się niezwykły bal  halloweenowy dla dzieci z dwóch płockich przedszkoli nr 3 i nr 15. Młodzież z klas 1 a i 3b pod czujnym okiem pań Agnieszki Kuźniarowicz –Grudy i Zuzanny Mazuś–Kaliszewskiej przygotowały dwa przedstawienia oraz konkursy, które uwieńczone zostały wspaniałym balem. Serdeczne podziękowania dla pani A. Sieradzkiej za pomoc przy układzie tanecznym.
Wyróżnienie w konkursie "Być artystą".
27.X.2011 roku w Klubie Osiedla „Dworcowa” PSW-L zorganizowano Przegląd Poezji Śpiewanej i Mówionej pod hasłem „Być Artystą”. W kategorii poezja śpiewana jury postanowiło wyróżnić za wykonanie piosenki Magdaleny Turowskiej „Rzeki snu” naszą reprezentantkę Julię Ciećwierz.
Konkurs "W świecie magii".
Dnia 26 października 2011 w Gimnazjum nr 5 odbył się niecodzienny turniej czytelniczy w ramach International School Library Day.  Konkurs o tajemniczym tytule „ W Świecie Magii” zgromadził wielu zainteresowanych, którzy zmierzyli się z trzema niezwykle popularnymi wśród młodzieży publikacjami : „Zmierzch”, „Władca pierścieni”, „Harry Potter”.   Autorki  p.Jolanta Malecka i p. Zuzanna Mazuś-Kaliszewska  przygotowały dla uczestników niecodzienną oprawę spotkania. Sala lekcyjna, w której spotkali się uczniowie zmieniona została w spowitą w czerwień komnatę.  Trójosobowe jury przebrane w stroje magów oceniało dwa etapy konkursu. Pierwszy polegał na rozwiązaniu testu znajomości lektury, drugi na prezentacji wybranego bohatera. Przy akompaniamencie nastrojowej muzyki uczniowie przystąpili do odnotowywania odpowiedzi na przygotowanych wcześniej arkuszach, po skończonym zadaniu przyszedł czas na prezentacje. W Sali zaroiło się od Bell Swan, Harrych Potterów, pojawił się Gandalf, Hermiona a nawet „słynny” przechodzień z Hogwartu. Trójosobowe jury po długich i burzliwych naradach wyłoniło zwycięzców, którzy w wyjątkowo trafny i ciekawy sposób ukazali wybranych przez siebie bohaterów. Pierwsze miejsce zajęła Aleksandra Wojtewicz , której Hermiona i wystosowany do jury apel o pomoc dla domowych skrzatów wzbudził ogromny aplauz, drugie miejsce należało do Magdalena  Bystrek i jej fenomenalnej charakteryzacji, trzecie miejsce zajęła Weronika Różycka prezentująca swą bohaterkę w języku obcym. Po podaniu werdyktu wręczone zostały ciekawe nagrody rzeczowe w postaci biletów do kina i tematycznie związanych z konkursem książek. Spotkanie uwieńczone zostało słodkim poczęstunkiem i projekcją fragmentów ekranizacji trzech konkursowych powieści.
Organizatorki konkursu składają serdeczne podziękowania Kinu Przedwiośnie i księgarni Skarbnica za nieocenioną pomoc przy przygotowaniu konkursu.
Dnia 26.10.2011r w ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych przyznano nagrody w konkursie plastycznym "Ulubiony bohater książkowy". Konkurs adresowanym był do uczniów szkół podstawowych.  W kategorii klasy I-III wszystkie nagrody przyznano uczennicom SP nr 18 w Płocku.  W kategorii klasy IV-VI: I miejsce zdobyła uczenica SP nr 16, II i III zajęły dziewczęta ze SP nr 11. Gratulujemy.
Indywidualne spotkania z rodzicami.
Dnia 27 pażdziernika 2011 roku (czwartek) odbędą się indywidualne spotkania nauczycieli z rodzicami. Wszystkich rodziców zapraszamy do Gimnazjum nr 5 w godzinach 1700 - 1830.
Ciekawa lekcja chemii.
W dniu 21 października 2011 r klasa IIa uczestniczyła w projekcie prowadzonym pod patronatem Polskiego Koncernu Naftowego ORLEN o nazwie " ORLEN School Projekt" obejmującego przeprowadzenie lekcji pokazowej z chemii na temat: "Ropa naftowa".
Lekcję poprowadzili p. Katarzyna Skowron i p. Lucjan Staszewski. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia destylacji denaturatu i poznania produktów tej destylacji. Obejrzeli ciekawą prezentację dotyczącą przeróbki ropy naftowej. Poznali kraking i reforming oraz dowiedzieli się w jakim celu prowadzi się te procesy. Najbardziej aktywni uczniowie zostali nagrodzeni filmem o ropie naftowej.
Dzień Nauczyciela.

Dla Nauczyciela sprawa to błaha,

Pamiętać, ile oczu ma mucha,
Wiedzieć jak zadaniu sprostać,
I jak przez labirynt się przedostać.
Jednak my, uczniowie, to małe owieczki,
Które wciąż wierzą w ojców bajeczki,
Które się uczą, owszem, lecz także
Błądzą myślami po świecie, a jakże.

Z okazji święta, życzę całemu Gronu Pedagogicznemu dużo zdrowia, energii i wytrwałości, byście mogli w pełni realizować swoje plany życiowe i zawodowe.

    14 października odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie z klasy 3e i chór przedstawili wspólnie dedykacje i życzenia dla nauczycieli oraz wręczyli drobne upominki, które wykonywali na zajęciach technicznych z panią Anną Wiercińską. Uroczystość przygotowały panie Aleksandra Gałczyńska-Krawczyk, Elżbieta Dobies i Jolanta Gostomska.
Sztafetowe Biegi Przełajowe.
12 października 2011 roku 21 dziewcząt i chłopców z Gimnazjum nr 5 w Płocku pod opieką p. E. Goś i p. M. Wiercińskiego wzięło udział w Sztafetowych Biegach Przełajowych zorganizowanych przez Miejski Zespół Obiektów Sprtowych JB w Płocku. W ogólnej klasyfikacji  chłopcy zajęli III miejsce, a dziewczęta V miejsce.
Gratulujemy.
XX Bieg Tumski.
08.10.2011 w Płocku po raz 20 odbyła się rywalizacja setek dzieci i młodzieży w młodzieżowym Biegu Tumskim po ulicach centrum Płocka. Trzy biegi "dziecięce" poprzedzające bieg główny ukończyło w sumie 374 młodych zawodniczek i zawodników.
Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, gimnazjalnych i podstawówek rywalizowali w dwóch biegach na dystansach 1200 metrów (roczniki 1995 i młodsze) i w biegu na dystansie 2400 metrów (roczniki 1992-1994). W klasyfikacji drużynowej najlepsze okazało się Gimnazjum nr 1 z płockiego Międzytorza, wyprzedzając nawet szkoły policealne. Najwyżej ze szkół podstawowych sklasyfikowano SP 20 z podpłockich Borowiczek. Ze szkół ponadgimnazjalnych najlepsze okazało się IV LO z ulicy Piaska.

Wyniki naszych gimnazjalistów:
rocznik 1998 dziewcząt - Patrycja Dutkowska - IX miejsce, Sandra Fistkowska - X  miejsce
rocznik 1997 dziewcząt - Paulina Zmorzyńska - V miejsce, Paulina Węderlich - XV miejsce, Klaudia Jóźwiak XX  miejsce, Lidia Dudek - XXI miejsce
rocznik 1996 dziewcząt - Sylwia Degner VII miejsce
rocznik 1996 chłopców - Maciej Banaszkiewicz - II miejsce, Jakub Zaniewski - III miejsce, Jakub Wiśniewski - VII miejsce, Rafał Fabisiak - XII miejsce, Marcin Krysiak - XIV miejsce
rocznik 1997 chłopców - Patryk Zbierzchowski - XV miejsce.
Gratulujemy.
Sukces w konkursie "Słowa po niebie płynące".
6 października 2011 r. w Młodzieżowym Domu Kultury w Płocku odbył się konkurs recytatorski i poezji śpiewanej pod hasłem „Słowa po niebie płynące”. Reprezentująca nasze gimnazjum Julia Ciećwierz (członkini zespołu Marchewkowe Pole) zajęła w kategorii poezji śpiewanej I miejsce. Podczas występu Julii akompaniowali: Daniel Przyborowski (Ia) na gitarze basowej i Gabriel Sieradzki (opiekun zespołu MP) na gitarze. Gratulujemy.
 Sukcesy Uczniów. Prosimy o bieżące uzupełnianie i przesłanie na adres wicedyrektora  p. Jarosława Janickiego.
plik do pobrania
Podział ocen na sprawdzianie.
Do pobrania szablon, wktórym po wpisaniu  liczby pkt ze sprawdzianu otzrymuje się pełną skalę ocen. szablon opracował p. Paweł Kamiński.
szablon podział ocen na sprawdzianie
I miejsce piłkarzy ręcznych.
Dnia 17 września 2011roku reprezentacja naszego Gimnazjum wzięła udział w I Ogólnopolskim Turnieju Piłki Ręcznej Chłopców Anilana-Cup w Łodzi. Udział w imprezie zakończył się  sukcesem - nasi piłkarze ręczni zajęli I miejsce.

Składamy gratulacje sportowcom i trenerom.
Sprzątanie Świata.
16 września 2011 roku uczniowie Gimnazjum nr 5 wzięli udział w ogólnopolskiej akcji Sprzątanie Świata - Polska. Hasłem przewodnim akcji było: "Lasy to życie - chrońmy je". Rok 2011 ogłoszony został przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Lasów. Nasi gimnazjaliści sprzątali wyznaczone rejony przy ulicy Szpitalnej, Bielskiej, Jędrzejewo, teren przy Kopcu Harcerzy oraz teren wokół szkoły. Uczniowie klas 1G i  1F pod opieką p. I. Kołodziejskiej i p. E. Dobies posadzili na terenie szkoły drzewka.
Sukces Gimnazjum nr 5.
9 września 2011 roku odbyło się podsumowanie wyników płockich szkół w rozgrywkach organizowanych przez Szkolny Związek Sportowy. Gimnazjum nr 5 w Płocku zajęło III miejsce. Zwyciężyło Gimnazjum nr 8, na drugim miejscu znalazło się Gimnazjum nr 1. W kategorii szkół podstawowych zwyciężyła SP nr 20, która wyprzedziła SP nr 6 i SP nr 22. W szkołach ponadgimnazjalnych triumfowało I LO PUL, przed Zespołem Szkół Centrum Edukacji i IV LO.
Składamy gratulacje sportowcom i nauczycielom wychowania fizycznego.
 Zebrania z rodzicami.
Dnia 15 września 2011r. (czwartek) odbędą się spotkania  wychowawców klas z rodzicami uczniów Gimnazjum nr 5.  Wszystkich rodziców zapraszamy na godz. 1700
Plan Działań Wspierających.
Do pobrania szablon Planu Działań Wspierających.

 Plan Działań Wspierających
 Szablon listy uczniów w programie Excel.
Wychowawcy klas proszeni są o uzupełnienie listy uczniów klasy w wersji elektronicznej wg wzoru zamieszczonego niżej (do pobrania). Przy wypełnianiu w adresie zamieszkania należy koniecznie uwzględnić kod pocztowy i nazwę poczty u uczniów zamieszkałych poza Płockiem. Dokument należy dostarczyć do sekretariatu szkoły na nośniku elektronicznym lub przesłać na adres sekretariat_g5@vp.pl do dnia 7.09.2011r. (środa) Prosimy o nazwanie pliku odpowiednio: np. dane_kl3a. Prosimy o zapisanie danych w programie Exel 97-2003.
pobierz szablon
Kolejność przedmiotów w dzienniku.
 klasy 1, 2, 3
 Propozycje zajęć pozalekcyjnych.
W zakładce Działalność / Zajęcia pozalekcyjne przedstawiamy propozycję zajęć pozalekcyjnych na rok szkolny 2011/2012, które prowadzić będą nauczycielie Gimnazjum nr 5. W przypadku braku interesujących Was zajęć czekamy na informację. Prosimy o kontakt z dyrekcją szkoły.
Stypendia szkolne i zasiłki szkolne.
Wnioski o stypendia dla uczniów Gimnazjum Nr 5 w Płocku można pobrać i zwrócić wypełnione w szkole, w pok. 35. Pracownik odpowiedzialny za obsługę programów stypendialnych to p. M. Gralewska. Termin składania wniosków o przyznanie stypendium szkolnego upływa z dniem 15 września 2011 roku.
Wniosek dotyczący dofinansowania podręczników w ramach rządowego programu „Wyprawka szkolna" składają rodzice do dnia 30 września 2011r.

  wyprawka szkolna  
  sypendium szkolne i zasiłek szkolny
  stypendia szkolne plakat
  Program państwa w zakresie dożywiania
  Rozpoczęcie roku szkolnego 2011/2012
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2011/2012 dla uczniów klas pierwszych nastąpi  1 września 2011r.  (czwartek) o godz. 900 w sali widowiskowej. Około godz. 945 odbędą się spotkania z wychowawcami klas. Uczniowie klas drugich i trzecich  1 września 2011r. spotkają się z wychowawcami o godz. 830 w wyznaczonych pracowniach.
Wszystkich uczniów obowiązuje strój galowy.

ARCHIWUM  AKTUALNOŚCI

zobacz więcej informacji (rok szkolny 2010/2011)


 Projekty unijne
// Po lekcjach ... do szkoły

Kalendarz
 


Kontakt
Gimnazjum nr 5
im. Zygmunta
 Padlewskiego
ul. Królowej Jadwigi 4
09 - 400 Płock

tel./fax.
+48 (24) 366 89 00

sekretariat_g5@vp.pl


// napisz do szkoły
// napisz do administratora
Ciekawe strony
// Ministerstwo Edukacji Narodowej
// Kuratorium Oświaty w Warszawie
// Kuratorium Oświaty w Warszawie Delegatura w Płocku
// MSCDN w Płocku
// Urząd Miasta Płocka
// Scholaris
// Centrum Edukacji Obywatelskiej
 Zamówienia publiczne
// Zamówienia publiczne placówek oświatowych

// BIP - Gimnazjum nr 5
 Wynajem sal
// Wynajem sal w G5

© Copyright 2011 Gimnazjum nr 5 w Płocku im. Zygmunta Padlewskiego